W ocenie Kancelarii Prezydenta, termin decyzji w sprawie budżetu państwa upływa 1 lutego, czyli w czwartek. W związku z tym możliwe jest, że dziś nie poznamy decyzji Andrzeja Dudy w tej sprawie.
Jak nieoficjalnie informuje RMF FM, prezydent szuka pomysłu na odwet za odbieranie wpływów w mediach publicznych, prokuraturze i sprawę Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.
Według art. 224 Konstytucji, prezydent RP może w ciągu siedmiu dni podpisać ustawę budżetową, ewentualnie może zwrócić się do TK o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą. Trybunał ma maksymalnie dwa miesiące od dnia złożenia wniosku na wydanie orzeczenia.
Czytaj więcej
Wycofałem wniosek do Trybunału Konstytucyjnego ws. konwencji antyprzemocowej - poinformował na konferencji prasowej premier Donald Tusk. Premier nie wykluczył też, że mógłby zdecydować się na przedterminowe rozwiązanie Sejmu.
Ustawa budżetowa na rok 2024
Ustawa budżetowa na 2024 r. zakłada deficyt wynoszący nie więcej niż 184 mld zł, a deficyt środków europejskich ustalono na 32,5 mld zł. W uzasadnieniu do ustawy wskazano, że biorąc pod uwagę plany finansowe pozostałych jednostek sektora finansów publicznych, prognozowany deficyt sektora finansów — według metodyki unijnej — wyniesie w tym roku 5,1 proc. PKB.