Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) to wirus z rodziny papillomawirusów. Część z ponad 120 typów wirusa HPV może być przyczyną łagodnych zmian w postaci brodawek na skórze, część powstawania łagodnych zmian w postaci kłykcin kończystych. Wirus HPV może też być przyczyną nowotworów złośliwych i powodować raka szyjki macicy. W Polsce co roku wykrywa się ponad trzy tysiące nowotworów związanych z zakażeniem HPV, to głównie nowotwory szyjki macicy.
Chorobom związanym z wirusem brodawczaka ludzkiego można zapobiegać poprzez szczepienia. Władze zapowiadały, że w Polsce powszechny darmowy program szczepień przeciwko wirusowi HPV dla dziewczynek i chłopców w wieku 12 i 13 lat ruszy 1 czerwca 2023 r.
Czytaj więcej
W Polsce ok. 2 mln kobiet jest zakażonych wirusem brodawczaka. Szacuje się, że ok. 1 proc. z nich zachoruje na raka szyjki macicy – mówi dr n. med. Grzegorz Głąb, ginekolog-położnik i wykładowca akademicki.
Minister zdrowia Adam Niedzielski informował, że blisko 800 przedstawicieli podstawowej opieki zdrowotnej bierze udział w e-szkoleniu dotyczącym przebiegu szczepień przeciw HPV dla 12 i 13-latków. "Z uwagi na duże zainteresowanie będzie kolejny termin" - deklarował.
W piątek o szczegółach kampanii dotyczącej szczepień przeciw HPV mówili premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski.