Unia nad Dnieprem: Ukraina zostanie członkiem UE. Pytanie tylko - kiedy

Władimir Putin będzie musiał zapłacić za zniszczenia w Ukrainie. Zapewniła o tym w Kijowie Ursula von der Leyen.

Publikacja: 03.02.2023 03:00

Ursula von der Leyen czwarty raz od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji gości u Wołodymyra Zełenskiego

Ursula von der Leyen czwarty raz od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji gości u Wołodymyra Zełenskiego

Foto: AFP

– Perspektywa członkostwa Ukrainy w UE podtrzymuje wolę walki przeciw Rosji – mówił w czwartek w Kijowie prezydent Wołodymyr Zełenski, który już czwarty raz od wybuchu wojny gościł u siebie Ursulę von der Leyen. Ale tym razem przewodnicząca Komisji Europejskiej nie przyjechała sama – towarzyszyło jej 15 komisarzy, którzy odbyli regularne posiedzenie z ukraińskim rządem. To znak, że Ukraina jest najbliższym partnerem Unii.

Delegacja przyjechała do Kijowa nocnym pociągiem z Przemyśla, a w tej podróży towarzyszyła jej grupa dziennikarzy, w tym z „Rzeczpospolitej”. – Od inwazji minął rok, a my cały czas stoimy twardo przy boku Ukrainy – mówiła im w pociągu von der Leyen.

Czytaj więcej

Jędrzej Bielecki: Miejsce Ukrainy w Unii

W ukraińskiej stolicy blisko rok od inwazji Rosji wojny wprost nie widać. Miasto nie doznało praktycznie zniszczeń, korki na ulicach jak w normalnych czasach, może trochę mniej otwartych sklepów i restauracji. Tego, że kraj pogrążony jest w krwawym konflikcie z potężnym sąsiadem, można domyślić się z faktu, jak dobrze chroniona jest okolica biur prezydenckich – cały kwartał ulic jest zamknięty, żołnierze kontrolują wszystkich wjeżdżających.

66 mld euro

Spotkanie unijnych komisarzy z rządem jest bezprecedensowe. To był osobisty pomysł von der Leyen, która początku wojny popiera Ukrainę i jej europejskie ambicje. UE pomaga Ukrainie gospodarczo i militarnie. Od początku wojny ta pomoc wynosi 50 mld euro, a jeśli doliczyć dwustronne dostawy sprzętu wojskowego, sięga 66 mld euro.

Dzięki stworzonym przez UE pasom solidarności z Ukrainy można wywozić zboże i inne produkty rolno-spożywcze. W sumie aż 25 proc. ukraińskiego PKB przetransportowano właśnie tymi pasami. Unia otworzyła jednolity rynek dla ukraińskich produktów, dołączyła ten kraj do swojej sieci elektroenergetycznej, co miesiąc przelewa 1,5 mld euro na podtrzymanie funkcjonowania państwa.

Na pewno będą w Unii

Największym wyzwaniem jest odbudowa Ukrainy po wojnie, z nadzieją, że ta szybko się skończy. I wejście Ukrainy do UE. Strona unijna nie ukrywa, że za zniszczenia będzie musiała w znacznej części zapłacić Rosja.

– Będziemy pracować nad tym, jak wykorzystać zamrożone rosyjskie aktywa publiczne. I nad postawieniem Putina przed międzynarodowym sądem – mówiła von der Leyen. Na razie ogłoszono powołanie w Hadze międzynarodowego centrum śledczego, które ma zbierać dowody przeciw Rosji.

Nikt już nie wątpi: Ukraina będzie członkiem UE. Pytanie tylko – kiedy. Strona unijna przyznaje, że wysiłek dokonywany przez Ukraińców, zwłaszcza w kontekście trwania wyniszczającej wojny, jest imponujący.

O terminach nikt nie chce na razie mówić, ale konkretna pomoc trwa. Ukraina zostanie w najbliższych dniach zaproszona do kolejnych unijnych programów, z których odniesie korzyści zbliżone do tych osiąganych przez państwa członkowskie.

Polityka
„Rzecz w tym”: Zełenski i Tusk przedstawili w Warszawie zarys planu pokojowego
Polityka
Wpadka kandydata Donalda Trumpa na szefa Pentagonu. Chodzi o Koreę Północną
Polityka
Były premier Gruzji zaatakowany w Batumi. Napastnikami mieli być parlamentarzyści
Polityka
Trump chce Grenlandii. W Chinach wywołało to pytania o Tajwan
Polityka
Izrael umieścił ładunki wybuchowe w irańskich wirówkach do wzbogacania uranu?