Aktualizacja: 19.02.2025 09:32 Publikacja: 07.01.2023 07:16
Republikański kongresmen z Alabamy Mike Rogers odciągany od Matta Gaetza z Florydy, który odmówił głosowania na Kevina McCarthy'ego.
Foto: EPA/JIM LO SCALZO
Republikanie mają w izbie niższej Kongresu 222 deputowanych, więcej, niż wynosi minimum 218 posłów zapewniający bezwzględną większość. Mimo to, gdy we wtorek McCarthy po raz pierwszy przedstawił swoją kandydaturę na spikera, wystarczającego poparcia nie zdobył, bo 15 republikanów głosowało przeciw niemu. Przy drugim podejściu liczba buntowników wzrosła do 19, a w kolejnym – do 20.
Impas udało się przełamać dopiero w sobotę polskiego czasu. Wydawało się, że wystarczy do tego 14. głosowanie, Jednak po policzeniu głosów okazało się, że McCarthy'emu zabrakło jednego głosu. Wówczas w tylnych ławach doszło do dużej kłótni, gdy lider republikanów osobiście podszedł porozmawiać z kongresmenem z Florydy Mattym Gaetzem. Po rozmowie, gdy McCarthy odwrócił się, by odejść, kongresmen Mike Rogers z Alabamy rzucił się w kierunku Gaetza, ale został odciągnięty przez swoich kolegów. W kolejnym głosowaniu McCarthy uzyskał 216 głosów przy 212 na demokratę Hakeema Jeffriesa oraz wstrzymaniu się sześciu głosujących.
Anulowane z wątpliwych powodów wybory w Rumunii po tygodniach wciąż budzą emocje. Gdyby odbyła się druga tura, to prezydentem dużego kraju w naszym regionie byłby albo odpowiednik Grzegorza Brauna, albo Magdaleny Biejat.
Podobnie jak wobec Ukrainy, Donald Trump stosuje strategię szokową także wobec Bliskiego Wschodu. Tam jednak szanse na sukces są, jak na razie, równe zeru.
Prezydent Francji Emmanuel Macron przygotowuje się do zwołania kolejnego spotkania dotyczącego sytuacji na Ukrainie. Jednak nie wszystkie kraje zostaną tam zaproszone. Brakować ma m.in. Polski.
Donald Tusk nie ma monopolu na powoływanie się na bezpieczeństwo kraju – mówił w podcaście „Rzecz w tym” Jędrzej Bielecki o wpisie premiera, który stwierdził, że „rozgorączkowani komentatorzy” nie będą dyktować mu działań.
Skoro Polska storpedowała ideę misji rozjemczej gwarantującej pokój, europejscy alianci z NATO lansują program wsparcia na bezprecedensową skalę sił zbrojnych samej Ukrainy – dowiaduje się „Rzeczpospolita”.
Polska wie – dużo lepiej, niż wiele innych państw na świecie – czym jest Rosja - powiedział szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. - Rosja może zmieniać swoją narrację i słowa hymnu, ale melodia zawsze pozostaje ta sama – jest neoimperialna, Rosja ma nienawiść do wszystkich innych i pozytywnego życia - zaznaczył w RMF FM.
Rafał Tkacz, dotychczasowy szef delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Opolu, został nowym przewodniczącym Krajowego Biura Wyborczego.
W badaniu ośrodka Opinia24 dla RMF FM respondentów spytano, czy Polska powinna przyjmować imigrantów relokowanych do naszego kraju z innych państw UE.
Do wykazu prac rządu trafił projekt precyzujący, jakie umowy zawierane przez samorządy czy administrację będą publikowane w jednolitym systemie informatycznym. Eksperci alarmują, że w praktyce upubliczniona będzie co trzecia.
Projekt ustawy o systemach sztucznej inteligencji pogarsza sytuację skarżącego w porównaniu z obowiązującymi przepisami postępowania administracyjnego dotyczącymi skargi powszechnej – mówi prof. Grzegorz Sibiga, adwokat i partner w Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy.
Prezydent USA Donald Trump zapowiedział nałożenie ceł w wysokości ok. 25 proc. na import samochodów do USA. Podobne cła mają być też wprowadzone na import chipów i produktów farmaceutycznych.
Do restrukturyzacji zobowiązań szpitali nie jest konieczne stworzenie nowych przepisów. Odpowiedzią na narastające problemy finansowe może być prawo restrukturyzacyjne.
Wydłuży się okres, w którym inwestorzy będą mogli otrzymać „wuzetkę”. Jeśli jednak gmina, mimo przedłużenia terminu, spóźni się z uchwaleniem planu ogólnego, będzie musiała liczyć się z wypłatą odszkodowań.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas