Aktualizacja: 18.01.2025 12:09 Publikacja: 09.09.2022 15:58
Królowa Elżbieta II z prezydentem Rosji Borysem Jelcynem, październik 1994 r.
Foto: EPA PHOTO PA FILES/STF/fob
Matką ostatniego rosyjskiego cara Mikołaja II była księżniczka Danii Dagmara Glücksburg (później jako Maria Romanowa po ślubie z Aleksandrem III). Jej rodzona siostra Aleksandra Duńska była żoną brytyjskiego króla Edwarda VII i matką króla Jerzego V (1910-1936). Ten ostatni był bratem ciotecznym Mikołaja II, a ich dziadkiem był król Danii Chrystian IX. Te rodzinne więzi przez długie lata nie pozwalały rodzinie królewskiej odwiedzać bolszewickiej Rosji, gdzie zamordowano w 1918 roku rosyjskiego cara i całą jego rodzinę. Przynajmniej tak tłumaczyła to przez dziesięciolecia rodzina królewska. Ale kontakty z przedstawicielami radzieckich władz były. W ceremonii koronacji Elżbiety II uczestniczyli również przedstawiciele radzieckiej marynarki wojennej, a już w 1956 roku królowa zaprosiła na herbatę odwiedzającego wówczas Wielka Brytanię Nikitę Chruszczowa. Radzieckie media relacjonowały wówczas, że przywódca ZSRR przywiózł królowej mnóstwo prezentów, m.in. konia achał-tekińskiego, diamentową broszkę z szafirem i jeden obrazów Ajwazowskiego.
Prezydent-elekt USA Donald Trump ogłosił, że ceremonia jego zaprzysiężenia, która tradycyjnie jest zaplanowana na poniedziałek 20 stycznia, odbędzie się w innym miejscu.
Ponad połowa Brytyjczyków i Niemców uważa, że utrzymywanie dobrych relacji ich rządów z Elonem Muskiem nie jest istotne. Mniej więcej tyle samo respondentów jest także zdania, że najlepiej byłoby ignorować miliardera – wynika z sondażu pracowni YouGov opisanego przez dziennik „The Guardian”.
Kiedy w 2020 r. Donald Trump jako urzędujący prezydent przegrał wybory z Joe Bidenem, nie chciał uznać wyniku, głosząc narrację o sfałszowaniu głosowania. Cztery lata wcześniej samemu Trampowi udało się uzyskać mandat mimo że w wyborach powszechnych zyskał prawie 3 mln głosów mniej niż Hilary Clinton. Był to wyjątkowy, ale nie jedyny taki przypadek w najnowszej historii USA. Jak w przeszłości kształtowały się wyniki wyborów w USA? Kto rządził tym krajem od II wojny światowej i w jakich okolicznościach było powoływany na ten urząd?
Donald Trump zostanie zaprzysiężony jako 47. prezydent USA już 20 stycznia w Waszyngtonie. Tuż przed uroczystością przeprowadzono sondaż sprawdzający poparcie dla obecnego prezydenta-elekta. Wskazuje on na podział opinii społecznej w jego ocenie.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
W kilka miesięcy po nieoczekiwanie złym wyniku wyborczym indyjscy nacjonaliści z partii rządzącej starają się odzyskać popularność, opierając się na ideologii hinduistycznej.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
„Putin”, „Babygirl” i „Kompletnie nieznany” – analizujemy trzy gorące premiery filmowe i zastanawiamy się, czy warto wybrać się do kina.
„Czy poparcie Elona Muska dla jednej z partii w Polsce wpłynęłoby na Pani/Pana głos w wyborach?” - takie pytanie zadaliśmy w sondażu SW Research dla rp.pl.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Rosja oskarża USA i Wielką Brytanię o doradzanie Ukrainie ataków na infrastrukturę gazociągu Turkish Stream.
Ponad sto wydarzeń złoży się na program Sezonu Kulturalnego Polska-Wielka Brytania 2025, który będzie trwał w obu krajach od marca do listopada.
InPost Group nie zwalnia tempa i zainwestuje w Wielkiej Brytanii prawie 600 milionów funtów do 2029 roku, zwiększając łączną wartość inwestycji do 1 miliarda funtów.
Nasze narody są bardzo aktywne pod względem gospodarczym, tak więc polsko-brytyjskie powiązania w tej kwestii tworzą gęstą sieć współzależności – mówi Anna Clunes, ambasador Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Polsce.
Ponad połowa Brytyjczyków i Niemców uważa, że utrzymywanie dobrych relacji ich rządów z Elonem Muskiem nie jest istotne. Mniej więcej tyle samo respondentów jest także zdania, że najlepiej byłoby ignorować miliardera – wynika z sondażu pracowni YouGov opisanego przez dziennik „The Guardian”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas