PE zarekomenduje przywódcom UE status kandydata dla Ukrainy

Parlament Europejski zarekomenduje uczestnikom szczytu przywódców UE w dniach 23-24 czerwca przyznanie Ukrainie statusu kandydata i oczekiwanej przez nią pomocy militarnej.

Publikacja: 07.06.2022 23:00

David McAllister

David McAllister

Foto: PAP/EPA, STEPHANIE LECOCQ

amk

Poinformował o tym przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego David McAllister - informuje Ukrinform.

- Rekomendujemy dostarczenie Ukrainie broni i wszelkiego sprzętu, zgodnie z potrzebami wyrażonymi przez władze ukraińskie oraz nadanie jej statusu kraju kandydującego, jako wyraźny polityczny sygnał solidarności z narodem Ukrainy - powiedział McAllister, nawiązując do projektu raportu w tej sprawie.

Parlament Europejski będzie rekomendował szerokie monitorowanie stosowania sankcji UE w celu wzmocnienia ich praktycznego skutku.

Czytaj więcej

Kanclerz Austrii proponuje pośrednie członkostwo Ukrainy w UE

Raport komisji zawiera także szereg innych rekomendacji dotyczących Ukrainy. Obejmują one dostosowanie do nowych realiów geopolitycznych misji i operacji UE w ramach Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony, w szczególności zapewnienie odpowiedniego wsparcia Ukrainie i Mołdawii.

28 lutego prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał wniosek o członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej. 1 marca Parlament Europejski niemal jednogłośnie przegłosował rezolucję wzywającą instytucje Unii Europejskiej do podjęcia działań na rzecz przyznania Ukrainie statusu kandydata do UE.

Czytaj więcej

Draghi: Główne państwa UE przeciwne statusowi kandydata dla Ukrainy

Ukraina już wypełniła i przedłożyła Komisji Europejskiej kwestionariusz, który ma pomóc UE w podjęciu decyzji, czy  kraj powinien zostać kandydatem na członka. Komisja musi następnie wydać swoją opinię i przekazać kwestionariusz Radzie Europejskiej. Po zatwierdzeniu Ukraina otrzyma status kraju kandydującego i rozpocznie rozmowy akcesyjne do UE

Jednocześnie przywódcy Francji, Niemiec i Austrii stwierdzili, że wejście Ukrainy do UE może zająć lata i zaproponowali zorganizowanie innych form współpracy.

Polityka
Szwecja zmieni konstytucję? Odbieranie obywatelstwa i prawo do aborcji
Polityka
„Rzecz w tym”: Zełenski i Tusk przedstawili w Warszawie zarys planu pokojowego
Polityka
Wpadka kandydata Donalda Trumpa na szefa Pentagonu. Chodzi o Koreę Północną
Polityka
Były premier Gruzji zaatakowany w Batumi. Napastnikami mieli być parlamentarzyści
Polityka
Trump chce Grenlandii. W Chinach wywołało to pytania o Tajwan
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego