Nowe obostrzenia: mniejsze limity, sprawdzanie certyfikatów, nauka zdalna

Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił nowe decyzje władz w związku z koronawirusem SARS-CoV-2 i chorobą COVID-19. Zapowiedział obowiązek szczepień na COVID-19 dla trzech grup zawodowych - medyków, nauczycieli i przedstawicieli służb mundurowych. Mniej osób będzie mogło jednocześnie przebywać w obiektach sakralnych, sportowych, gastronomicznych i kulturalnych. Zamknięte będą dyskoteki i kluby. Od 20 grudnia do 9 stycznia nauka zdalna w szkołach podstawowych i średnich.

Publikacja: 07.12.2021 13:12

Minister zdrowia Adam Niedzielski

Minister zdrowia Adam Niedzielski

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

zew

W związku z pojawieniem się wariantu Omikron koronawirusa SARS-CoV-2 wiele krajów, w tym Polska, wprowadziło dodatkowe ograniczenia praw obywatelskich i swobody prowadzenia działalności gospodarczej. Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił "alertowy" pakiet obostrzeń. Od 1 do 17 grudnia włącznie mniej osób niż dotychczas może jednocześnie przebywać na terenie kościołów, lokali gastronomicznych, hoteli, placówek kulturalnych, obiektów sportowych i kasyn. Ograniczenia nie dotyczą osób zaszczepionych na COVID-19.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że rząd ogłosi kolejne obostrzenia w związku ze świętami Bożego Narodzenia oraz wariantem Omikron koronawirusa. - Stan spraw przedstawia się niedobrze, można powiedzieć - bardzo niedobrze - stwierdził szef rządu na konferencji prasowej, odnosząc się do sytuacji związanej z COVID-19. Ze słów premiera wynikało, że władze rozważają zaostrzenie restrykcji dla osób niezaszczepionych na COVID-19.

Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz mówił, że trwają "ostatnie dyskusje nad pakietem zmian obostrzeniowych", a nowe obostrzenia miałyby obowiązywać do końca roku. Wiceminister Waldemar Kraska wyraził opinię, że hotele i stoki nie zostaną zamknięte.

Czytaj więcej

Badania nad amantadyną w leczeniu COVID-19. Członek rządu apeluje, rzecznik MZ odpowiada

Konferencja w Ministerstwie Zdrowia

Na wtorek na godz. 13:00 zapowiedziano konferencję prasową, na której o nowych obostrzeniach mieli poinformować minister zdrowia Adam Niedzielski, wiceminister Kraska oraz Główny Inspektor Sanitarny w zastępstwie Krzysztof Saczka. Minister Niedzielski brał udział w konferencji za pośrednictwem wideołącza. - Uczestniczę w spotkaniu ministrów zdrowia UE (w Brukseli - red.) - tłumaczył.

- Musimy podjąć decyzję dotyczące tego, co będzie dalej jeśli chodzi o kwestię obostrzeń - oświadczył. Wystąpienie rozpoczął od podsumowania sytuacji z ostatniego tygodnia, czyli okresu, w którym obowiązywały zaostrzone od 1 grudnia restrykcje.

- Z jednej strony mamy stabilną liczbę zakażeń - powiedział Adam Niedzielski dodając, że w poszczególnych województwach sytuacja wygląda różnie. W jednym regionach obserwowane są spadki liczby nowych zakażeń, w niektórych - wzrost hamuje, a w pozostałych są wzrosty - mówił. Zaznaczył, że stabilna jest liczba zleceń z POZ na testy na koronawirusa SARS-CoV-2. - Nie widać tutaj tendencji do przesilenia - podkreślił.

Minister zdrowia mówił, że notowana ostatnio liczba zakażeń oraz wariant Omikron koronawirusa wymagają podjęcia stanowczych działań. W tym kontekście wymienił m.in. projekt ustawy dotyczący umożliwienia pracodawcom żądania okazania przez pracowników wyniku testu na koronawirusa (a nie, jak wcześniej planowano, dowodu zaszczepienia na COVID-19).

Rząd chce wprowadzić obowiązek szczepień na COVID-19 dla części grup zawodowych

- Drugim elementem, o którym zdecydowaliśmy w ostatnim czasie to obowiązkowe szczepienia dla wybranych grup pracowniczych. Idąc śladem Niemiec, Austrii, będziemy chcieli od 1 marca wprowadzić obowiązek szczepień dla trzech grup: medyków, nauczycieli i służb mundurowych - oświadczył.

- Od 1 marca będzie to już szczepienie, które jest wymagane jako warunek spełnienia warunków pracy - dodał.

Minister Niedzielski poinformował też, że będą nowe restrykcje. - Musimy podjąć decyzje bardziej radykalne - oświadczył. - Dokonujemy zmiany zasad stosowania certyfikatów, której będzie towarzyszyło obniżenie limitów - które w tej chwili obowiązują mniej więcej na poziomie 50 proc. - do 30 proc. - przekazał.

- Żeby limit mógł być przekroczony, organizator, przedsiębiorca, będzie musiał wykazać, że weryfikuje certyfikaty. Czyli jeśli nie ma weryfikacji certyfikatów przy wejściu, to nie ma możliwości przekraczania nowego limitu 30-proc. - powiedział Adam Niedzielski.

Nowe obostrzenia od 15 grudnia

Kolejna decyzja to nauka zdalna w szkołach podstawowych i średnich w okresie od 20 grudnia do 9 stycznia. Żłobki i przedszkola mają być czynne.

Minister zdrowia mówił też o testach na koronawirusa. - Będziemy przygotowywali się do rozwiązania, gdzie każdy pracownik będzie miał zapewniony dostęp do darmowego testu - oświadczył. Przekazał, że na test będzie można się zapisać poprzez formularz dostępny na stronach rządowych. Jak wynika z odpowiedzi wiceministra, mają to być testy antygenowe.

Szczegóły nowych ograniczeń praw obywatelskich i swobody prowadzenia działalności gospodarczej przedstawił wiceminister Waldemar Kraska. Powiedział, że nowe obostrzenia wprowadzane są od 15 grudnia.

- Obniżamy limity do 30 proc. obłożenia lokali w restauracjach, barach i hotelach. Zwiększenie limitu wyłącznie dla osób zaszczepionych (na COVID-19 - red.), zweryfikowanych przez przedsiębiorcę - oświadczył.

- Od 15 grudnia obniżamy limity do 30 proc. obłożenia w kinach, teatrach, obiektach sportowych, sakralnych. Zwiększenie tego limitu może być wyłącznie dla osób zaszczepionych, zweryfikowanych przez przedsiębiorcę - dodał. - Od 15 grudnia w kinach dodatkowo zakaz konsumpcji - oświadczył.

Od 15 grudnia zamknięte będą dyskoteki, kluby i obiekty udostępniające miejsca do tańczenia.

Zamknięte dyskoteki, mniej osób w środkach transportu

31 grudnia 2021 i 1 stycznia 2022 r. będzie obowiązywało ograniczenie liczby klientów w lokalach zamkniętych do 100 osób, z wyłączeniem osób zaszczepionych na COVID-19.

Od 15 grudnia limit dla transportu zbiorowego zostaje obniżony do 75 proc.

Wiceminister Kraska powiedział, że od 15 grudnia zostaną "wprowadzone obowiązkowe testy dla współdomowników osób chorujących na COVID-19, bez względu na posiadany certyfikat covidowy".

Osoby przylatujące do Polski spoza strefy Schengen będą musiały od 15 grudnia przedstawić wykonany nie wcześniej niż 24 godziny przed przekroczeniem granicy "test na COVID-19".

Kraska powiedział też na konferencji, że Ministerstwo Edukacji i Nauki wprowadzi plan promocji szczepień na COVID-19 dla dzieci powyżej 5. roku życia.

GIS zapowiada kontrole, Kraska - ustawę

- Podczas kontroli będziemy weryfikować, czy procedury wprowadzone przez przedsiębiorcę gwarantują zapewnienie obowiązujących limitów, czy dochodzi do weryfikacji certyfikatów (covidowych - red.) - zapowiedział zastępca GIS Krzysztof Saczka.

- Przedsiębiorca musi nas przekonać, że zasady, które wprowadził są realizowane i są weryfikowane osoby, które zostały poddane szczepieniom - dodał.

Pytany o okres obowiązywanie certyfikatów covidowych Waldemar Kraska powiedział, że w przypadku dwóch dawek szczepionki na COVID-19 wynosi on rok, a po przyjęciu dawki trzeciej, przypominającej, jest przedłużany o kolejny rok.

Pytany o podstawę prawną, na mocy której przedsiębiorca będzie mógł weryfikować, czy dany klient to osoba zaszczepiona na COVID-19 Waldemar Kraska odparł, że "przygotowywana jest" odpowiednia ustawa. - Będzie to ustawa (projekt - red.) prawdopodobnie poselska. Pracujemy, aby wszystkie zapisy umożliwiały weryfikację naszego paszportu covidowego - oświadczył wiceminister zdrowia.

Koronawirus i COVID-19 w Polsce - najnowsze dane

Najnowsze dane resortu zdrowia mówią, że w Polsce hospitalizowane są 23 604 osoby, u których za pomocą testu stwierdzono koronawirusa SARS-CoV-2 - w ciągu tygodnia liczba pacjentów wzrosła o 2,4 tys. Liczba zajętych respiratorów w ciągu ostatnich siedmiu dni wzrosła o 211, do 2 036. Przed rokiem 7 grudnia pacjentów było 19 917, a podłączonych do respiratorów - 1 886.

Czytaj więcej

Koronawirus w Polsce. Nowych zakażeń ponad dwa razy więcej niż rok temu

W ciągu ostatnich siedmiu dni w Polsce za pomocą testów stwierdzono 163 966 przypadków koronawirusa. Oznacza to, że dziennie wykrywa się średnio 23 423 przypadki SARS-CoV-2 (610 na milion osób). W tym samym okresie przed rokiem stwierdzono 77 066 przypadków, czyli średnio 11 009 dziennie (287 na milion osób).

W ciągu ostatnich siedmiu dni Ministerstwo Zdrowia informowało o 793 przypadkach zgonów z powodu COVID-19 i śmierci 1 825 osób z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami. Przed rokiem w tym samym okresie zgonów z powodu COVID-19 było 532, a powodu współistnienia COVID-19 z innymi chorobami - 2 499.

Według danych z 7 grudnia, w naszym kraju pod kątem koronawirusa przebadano ponad 25,09 mln próbek pobranych od ponad 24,63 mln osób. W ciągu ostatnich siedmiu dni badano średnio 94,69 tys. próbek dziennie - najwięcej w historii.

Przed rokiem szczepionki na COVID-19 nie były dostępne. Teraz według najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia, w Polsce w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 jest 20,56 mln osób.

W związku z pojawieniem się wariantu Omikron koronawirusa SARS-CoV-2 wiele krajów, w tym Polska, wprowadziło dodatkowe ograniczenia praw obywatelskich i swobody prowadzenia działalności gospodarczej. Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił "alertowy" pakiet obostrzeń. Od 1 do 17 grudnia włącznie mniej osób niż dotychczas może jednocześnie przebywać na terenie kościołów, lokali gastronomicznych, hoteli, placówek kulturalnych, obiektów sportowych i kasyn. Ograniczenia nie dotyczą osób zaszczepionych na COVID-19.

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Polityka
Dowód na kandydowanie Brauna? Tajemniczy plik w sieci
Polityka
Najnowszy sondaż partyjny. Koalicja rządząca ma problem
Polityka
Podcast „Rzecz w tym”. Rafał Dutkiewicz: W Polsce wygrała Norymberga
Polityka
Donald Tusk o sondażach prezydenckich: Spodziewałem się
Polityka
Rusza „Bałtycka Warta” NATO. Donald Tusk: Polska się nie zawaha zatrzymać statku