Wariant Omikron koronawirusa. Od 1 grudnia nowe obostrzenia w Polsce. "Alertowy pakiet"

W związku z pojawieniem się wariantu Omikron koronawirusa przygotowaliśmy alertowy pakiet obostrzeń - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że wydany zostanie zakaz lotów do 7 krajów. Od 1 grudnia zaostrzone zostaną także obostrzenia obowiązujące w Polsce w związku z SARS-CoV-2.

Publikacja: 29.11.2021 14:14

Wariant Omikron koronawirusa. Od 1 grudnia nowe obostrzenia w Polsce. "Alertowy pakiet"

Foto: PAP/Piotr Nowak

zew

W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki nawiązując do decyzji innych państw świata na pojawienie się wariantu Omikron koronawiursa SARS-CoV-2 zapowiedział "wprowadzenie pewnych dodatkowych ograniczeń w Polsce". W ostatnich dniach Izrael i Japonia zamknęły całkowicie granice dla cudzoziemców, a wiele innych państw wprowadziło zakaz lotów z krajów Afryki, gdzie nowy wariant pojawił się po raz pierwszy.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała Omikron za "niepokojący wariant" (ang. variant of concern). W związku z licznymi mutacjami w obrębie białka tzw. kolca cząsteczki wirusa, czyli tej części cząsteczki wirusa, która łączy się z komórkami osoby zakażonej, wariant Omikron może okazać się bardziej zakaźny od dotychczas dominujących wariantów i odporny na szczepionki.

Czytaj więcej

Wariant Omikron. Niedzielski: Musi być podjęta decyzja dotycząca uszczelnienia granic

Minister zdrowia Adam Niedzielski na godz. 11:00 zwołał sztab kryzysowy. W rozmowach wzięli udział Główny Inspektor Sanitarny w zastępstwie Krzysztof Saczka i Grzegorz Juszczyk, dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. Przed spotkaniem szef resortu zdrowia zapowiadał w rozmowie z Radiem Plus, że "musi być podjęta decyzja dotycząca uszczelnienia granic".

Niedzielski: Pojawił się nowy element

Więcej informacji minister zdrowia przekazał na konferencji prasowej o godz. 14:00. - Liczba zachorowań w 4 fali - powoli dynamika się zmniejsza - powiedział, mówiąc o spadkach w woj. podlaskim i lubelskim. Adam Niedzielski dodał, że w woj. mazowieckim czwarta fala "wyraźnie hamuje". - Niepokoi nas sytuacja na Śląsku - zaznaczył. - Jesteśmy gdzieś w apogeum czwartej fali - powiedział.

Zaznaczył, że do tej pory rząd zakładał, że sytuacja epidemiczna jest pod kontrolą. - Niestety, w ostatnich dniach pojawił się nowy element, który z naszego punktu widzenia może być elementem, który zupełnie zmienia to, czego spodziewaliśmy się w najbliższej przyszłości - oświadczył Adam Niedzielski dodając, że odnosi się do wariantu Omikron. Przekazał, że na spotkaniu sztabu kryzysowego omawiano różne scenariusze.

Juszczyk: Szczepmy się

Dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny Grzegorz Juszczyk powiedział, że sytuacja od kilku dni jest "alertowa". - Spodziewaliśmy się, że będzie dochodziło do powstawania nowych wariantów - dodał. Wspomniał o mutacjach w obrębie białka kolca. Zastrzegł, że hipotezy badawcze dotyczące Omikronu są obecnie badane. - Czekamy z niecierpliwością na wyniki - podkreślił. Dodał, że dane pojawią się prawdopodobnie w ciągu kilku tygodni. Przypomniał o wcześniejszych wariantach, Alfa i Delta. - W obu tych przypadkach od pojawienia się pierwszych sygnałów do zdominowania wszystkich zakażeń upływało 2-4 miesiące - przekazał Juszczyk.

- Podstawową rekomendacją teraz jest szczepienie - oświadczył dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. - Szczepmy się - dodał.

Niedzielski: Zakaz lotów, wydłużona kwarantanna

Minister zdrowia powiedział, że nowa mutacja oceniona została przez WHO jako ryzykowna. - Wszyscy mamy w pamięci zarówno z wirusem w wersji Alfa i Delta - kontynuował.

- To element, który zmienia nasze podejście do dalszej walki z pandemią - powiedział Adam Niedzielski odnosząc się do nowej mutacji.

- Przygotowaliśmy pakiet alertowy obostrzeń - alertowy dlatego, że przede wszystkim ma nam dać świadomość sytuacji, w której pojawia się nowe ryzyko, nowa mutacja, która może zmienić wszystkie prognozy, na których do tej pory bazowaliśmy. Ten pakiet związany z Omikronem ma dwa elementy. Pierwszy dotyczy uszczelnienia granic - oświadczył.

Czytaj więcej

Lekarz z Izraela: Omikron może wywoływać łagodniejszą chorobę, niż Delta

- Wydajemy zakaz lotów do siedmiu krajów, które są rekomendowane przez ECDS. To Botswana, Eswatini, Lesotho, Mozambik, Namibia, RPA i Zimbabwe. Te kraje zostały przez ECDC uznane za kraje szczególnego ryzyka. W przypadku tych krajów zostanie wprowadzony w porozumienie z Ministerstwem Infrastruktury zakaz lotów - poinformował.

- Osoby, który będą wracały z tych krajów, niezależnie jaką drogą, będą miały wydłużoną kwarantannę do 14 dni. Wprowadzamy, że w tym przypadku nie ma możliwości zwolnienia testem z takiej 14-dniowej kwarantanny - przekazał.

Drugim elementem jest zmiana zasad w podróżowaniu do Polski z krajów spoza strefy Schengen. - Podjęliśmy decyzję z panem Saczką o wydłużeniu kwarantanny do 14 dni (z 10). Zwolnienie z tej kwarantanny może mieć miejsce dopiero od 8 dnia po wykonaniu testu PCR - mówił. Zastrzegł, że te decyzje mogą się zmienić.

Rząd zaostrza obostrzenia koronawirusowe w Polsce

- Pakiet (alertowy) zawiera także ograniczenia krajowe - oświadczył minister zdrowia. Adam Niedzielski poinformował o wprowadzeniu następujących ograniczeń:

  1. We wszystkich obiektach, w których limit zapełnienia wynosi 75 proc. (nie dotyczy osób zaszczepionych na COVID-19) limit będzie wynosił 50 proc. Dotyczy to gastronomii, hoteli, placówek kulturalnych, kościołów, obiektów sportowych (baseny, aquaparki).
  2. W zgromadzeniach i uroczystościach (np. wesela, komunie, dyskoteki) limit zostaje zmniejszony ze 150 do 100 osób.
  3. W wydarzeniach sportowych realizowanych poza obiektami sportowymi limit zostaje zmniejszony z 500 do 250 osób.
  4. W obiektach, w których obecnie limit osób wynosi 1 na 10 metrów kwadratowych limit będzie wynosił 1 na 15 metrów kwadratowych (dotyczy to np. siłowni, klubów fitness, muzeów, kasyn).

- Wszystkie te regulacje będą obowiązywały od 1 grudnia do 17 grudnia włącznie - oświadczył Adam Niedzielski.

Czytaj więcej

"Omikron może groźnieszy, a może nie". Nowa Zelandia nie zmienia planów

Saczka: Mutacja alertowa - kwarantanna wydłużona

Główny Inspektor Sanitarny w zastępstwie Krzysztof Saczka zapowiedział wydanie rekomendacji dla osób przybywających do Polski z Afryki oraz rekomendacji niepodróżowania do krajów, w których wariant Omikron występuje, w szczególności do siedmiu wcześniej wymienionych państw: Botswany, Eswatini, Lesotho, Mozambiku, Namibii, RPA i Zimbabwe.

W przypadku podejrzenia wystąpienia wariantu Omikron wywiad epidemiczny ma być "bardzo szczegółowy, ze szczegółowym ustaleniem listy kontaktów", a pobierane próbki mają być poddawane sekwencjonowaniu. - Jeśli okaże się, że jest to mutacja alertowa, wtedy kwarantanna będzie wydłużona do 14 dni, również izolacja będzie 14-dniowa - oświadczył Saczka.

Zastępujący szefa GIS Saczka zapowiedział kontrole inspekcji sanitarnych u organizatorów "wszelkiego rodzaju spotkań, imprez". - Organizatorzy, przedsiębiorcy będą odpowiedzialni za to, aby udowodnić, że przestrzegane limity są faktycznie realizowane zgodnie z literą prawa - mówił. Saczka zapowiedział także kontrole przestrzegania limitów osób np. w sklepach.

Rzecznik MZ: Zaszczepieni uznawanymi w UE szczepionkami nie podlegają kwarantannie

Do przekazywanych na konferencji informacji dotyczących kwarantanny odniósł się rzecznik Ministerstwa Zdrowia. - Osoby, które przyjadą do Polski i są osobami zaszczepionymi (na COVID-19 - red.) szczepionkami uznanymi na terenie Unii Europejskiej oczywiście nie wpadają w kwarantannę - oświadczył.

- Dotyczy to (kwarantanna - red.) wszystkich innych osób, które nie są osobami zaszczepionymi szczepionkami uznanymi w granicach Unii Europejskiej - zaznaczył Wojciech Andrusiewicz.

Koronawirus w Polsce - najnowsze dane

W ciągu ostatnich siedmiu dni w Polsce za pomocą testów stwierdzono 163 052 przypadki koronawirusa. Oznacza to, że dziennie wykrywa się średnio 23 293 przypadki SARS-CoV-2 (607 na milion osób). W tym samym okresie przed rokiem stwierdzono 100 911 przypadków, czyli średnio 14 415 dziennie (375 na milion osób).

Czytaj więcej

Koronawirus w Polsce. Zakażeń więcej niż przed rokiem, prawie tyle samo hospitalizacji covidowych

Najnowsze dane resortu zdrowia mówią, że w Polsce hospitalizowanych jest 20 521 osób, u których za pomocą testu stwierdzono koronawirusa SARS-CoV-2 - w ciągu tygodnia liczba pacjentów wzrosła o 3,1 tys. Liczba zajętych respiratorów w ciągu ostatnich siedmiu dni wzrosła o 294, do 1 820. Przed rokiem 29 listopada pacjentów było 21 059, a podłączonych do respiratorów - 2 100.

W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki nawiązując do decyzji innych państw świata na pojawienie się wariantu Omikron koronawiursa SARS-CoV-2 zapowiedział "wprowadzenie pewnych dodatkowych ograniczeń w Polsce". W ostatnich dniach Izrael i Japonia zamknęły całkowicie granice dla cudzoziemców, a wiele innych państw wprowadziło zakaz lotów z krajów Afryki, gdzie nowy wariant pojawił się po raz pierwszy.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała Omikron za "niepokojący wariant" (ang. variant of concern). W związku z licznymi mutacjami w obrębie białka tzw. kolca cząsteczki wirusa, czyli tej części cząsteczki wirusa, która łączy się z komórkami osoby zakażonej, wariant Omikron może okazać się bardziej zakaźny od dotychczas dominujących wariantów i odporny na szczepionki.

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Polityka
Koniec eldorado Mentzena, a w Sejmie pik duopolu. Komu pomoże obniżenie składki zdrowotnej?
Polityka
Szymon Hołownia o awanturze w Sejmie: Obrzydzenie. Marszałek krytykuje również PO
Polityka
51 posłów PiS zapłaci za okrzyki pod adresem Romana Giertycha. Wśród ukaranych jest Jarosław Kaczyński
Polityka
Minister zdrowia tłumaczy dlaczego zmieniła zdanie ws. obniżki składki zdrowotnej
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Polityka
Prezydent Puław Paweł Maj: Każdy orlik w Polsce może zostać zamknięty