Jak długo w Niemczech zostanie amerykańska broń jądrowa

Losy amerykańskiej broni jądrowej w RFN są tematem negocjacji partnerów przyszłej koalicji rządowej. Rewolucji nie będzie.

Publikacja: 01.11.2021 16:54

Jak długo w Niemczech zostanie amerykańska broń jądrowa

Foto: Odd ANDERSEN / AFP

Struktura europejskiego bezpieczeństwa zmieniłaby się drastycznie, gdyby partie tworzącej się koalicji (SPD, Zieloni, FDP) miały opowiedzieć się za wycofaniem amerykańskiej broni nuklearnej z Niemiec – ostrzegają czołowi politycy CDU, domagając się od przyszłego kanclerza Olafa Scholza (SPD) jasnej deklaracji w tej sprawie.

Nie wiadomo wprawdzie, co zamierzają przyszli koalicjanci wpisać do programu nowego rządu na temat losów amerykańskich bomb, ale CDU dmucha na zimne. Nie tylko CDU. – Wycofanie się Niemiec z polityki odstraszania nuklearnego oznaczałoby wyciągnięcie Polakom dywanu bezpieczeństwa spod nóg – mówi agencji DPA Wolfgang Ischinger, szef monachijskiej konferencji bezpieczeństwa. Przewiduje, że w konsekwencji Polska dogadałaby się, aby amerykańska broń nuklearna znalazła się na jej terytorium, a więc znacznie bliżej Rosji niż obecnie. – Nie chcę nawet myśleć, jaka mogłaby być reakcja Moskwy – mówi Ischinger.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Polityka
Wskazany przez Trumpa kandydat na prokuratora generalnego rezygnuje
Polityka
Anna Słojewska: Europejski nurt skręca w prawo
Polityka
Dlaczego Donald Trump jest syjonistą? „Za wsparciem USA dla Izraela stoi lobby, ale nie żydowskie”
Polityka
Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania Beniamina Netanjahu
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Polityka
Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus prosto ze szczytu G20 trafił do szpitala