Powstanie koalicja - ale jaka?
Według sondażu dla telewizji ZDF (dane z godz. 23:34), tzw. koalicja świateł drogowych (SDP, FDP i Zieloni) może liczyć na 51,8 proc., zaś tzw. koalicja jamajska (CDU/CSU, Zieloni, FDP) na 50 proc.
Które partie utworzą rząd, kto zostanie kanclerzem Niemiec? Odpowiedzi na te pytania wciąż nie znamy.
Sondażowe wyniki wyborów
Według sondażu Infratest dimap dla ARD (dane z godz. 22:24), SPD uzyskało 25,9 proc. głosów, a CDU/CSU - 24,1.
Według badania Forschungsgruppe Wahlen dla ZDF, Socjaldemokratyczna Partia Niemiec uzyskała poparcie rzędu 26 proc., a chadecy - 24,5 proc.
"Pożegnanie z Merkel zaczyna się chaotycznie"
Niepewność panowała przed wyborami, uznawanymi zawczasu za historyczne, bo po nich zaczyna się epoka bez Angeli Merkel. Niepewność panuje nadal - wybory do Bundestagu komentuje Jerzy Haszczyński.
Czytaj więcej
Wciąż nie jest jasne, kto będzie kanclerzem Niemiec. I jaką koalicją pokieruje.
Komorowski: Zdecyduje arytmetyka, nie program
Wyniki wyborów w Niemczech skomentował były prezydent Bronisław Komorowski. - Myślę, że to na pewno jest porażka chadecji, ale to nie jest żadne oszałamiające zwycięstwo lewicy - powiedział na antenie Polsat News.
Czytaj więcej
- Kończy się era Angeli Merkel, a w moim przekonaniu bardziej korzystnego dla Polski kanclerza w Niemczech długo, długo się nie doczekamy - powiedział były prezydent Bronisław Komorowski, odnosząc się w Polsat News do sondażowych wyników wyborów do Bundestagu.
Rośnie przewaga SPD
Według ostatniego sondażu dla telewizji ARD, przewaga SPD nad CDU/CSU wzrosła do 1 pkt. proc. (25,5 do 24,5 proc.). Z kolei najnowsza prognoza ZDF mówi, że socjaldemokraci pokonali chadeków różnicą 1,4 pkt. proc. (25,9 do 24,5 proc.).
Kandydat SPD na kanclerza Niemiec Olaf Scholz
Zaktualizowane dane sondażowe wskazują na mniejsze niż początkowo ogłaszano poparcie dla Zielonych (14,1 proc. wg ZDF, 13,8 proc. wg ARD).
Trzy partie będą musiały zawrzeć sojusz
Rezultat głównych partii jest tak podobny, że nie wiadomo, kto utworzy nowy rząd. O wyborach w Niemczech pisze Piotr Jendroszczyk.
Czytaj więcej
Rezultat głównych partii tak podobny, że nie wiadomo, kto utworzy nowy rząd.
Kwaśniewski: Scholz zna Polskę
- Niemcy ufają człowiekowi, który jest kompetentny, opanowany, przewidywalny, nudny w jakimś sensie, ale dający im pewność, że polityka nie będzie rządzona pijarem, sondażami - powiedział były prezydent Aleksander Kwaśniewski, komentując sondażowe wyniki wyborów w Niemczech.
Czytaj więcej
- Olaf Scholz Polskę zna, nie ma tych sentymentów, które miała Angela Merkel, ale nie przewiduję tutaj jakichś zasadniczych zwrotów - powiedział były prezydent Aleksander Kwaśniewski, komentując w Polsat News wyniki wyborów parlamentarnych w Niemczech.
Exit poll: nowe dane
Wybory w Niemczech
Sondaż dla ARD - najnowsze wyniki
🟥 SPD - 24,9 proc. ⬛ CDU/CSU - 24,7 proc. 🟩 Zieloni - 14,6 proc. 🟨 FDP - 11,7 proc. 🟦 AFD - 11,1 proc. 🟥 Lewica - 5 proc.
Laschet: Możliwa koalicja trzech partii
Sondażowe wyniki wyborów skomentował lider CDU Armin Laschet. - Nie możemy być zadowoleni - stwierdził. Kandydat CDU/CSU na kanclerza powiedział, że wyniki stanowią wyzwanie dla wszystkich partii demokratycznych. Ocenił, że po raz pierwszy może powstać koalicja trzech partii. - Zrobimy wszystko, by utworzyć rząd - zadeklarował.
Exit poll: remis ze wskazaniem na SPD
Przed godz. 19:00 opublikowano uzupełnione wyniki sondażu exit poll instytutu Infratest dimap dla telewizji ARD.
Wybory w Niemczech
Sondaż exit poll
🟥 SPD - 24,9 proc. ⬛ CDU/CSU - 24,7 proc. 🟩 Zieloni - 14,8 proc. 🟦 AFD - 11,3 proc. 🟨 FDP - 11,2 proc. 🟥 Lewica - 5 proc.
Zielińska: Berlińczycy chcą zmiany
Posłanka Zielonych Urszula Zielińska (Koalicja Obywatelska) z zadowoleniem przyjęła sondażowe wyniki wyborów regionalnych w Berlinie, wskazujące na zwycięstwo niemieckiej partii Zieloni.
Sondaż: CDU/CSU znacznie gorzej niż 4 lata temu
Jak wypada porównanie sondażu dla ARD z wynikami wyborów sprzed czterech lat? Liczby wskazują, że największy wzrost poparcia odnotowali Zieloni (+6,1 pkt. proc.) i SPD (+4,5 pkt. proc.). Poparcie dla FDP wzrosło o 0,3 pkt. proc.
Zwolenniczka CDU/CSU rozczarowana po ogłoszeniu wyników sondażu
SPD: Mamy mandat do rządzenia
Sondażowe wyniki wyborów skomentował sekretarz generalny SPD Lars Klingbeil. Według niego, Socjaldemokratyczna Partia Niemiec otrzymała mandat do utworzenia koalicji rządzącej.
SPD ma mandat do rządzenia. Chcemy, by Olaf Scholz został kanclerzem Niemiec
CDU: Możliwa koalicja jamajska
Sekretarz generalny CDU Paul Ziemiak oświadczył, że koalicja CDU/CSU, Zielonych i FDP (tzw. koalicja jamajska) jest możliwa. Jeżeli wyniki sondażu Infratest dimap utrzymają się, taka koalicja mogłaby liczyć na 51 proc. głosów w Bundestagu.
ZDF: SPD przed CDU/CSU
Osobną prognozę wyborczą opublikowała stacja ZDF. Według tego źródła, wybory wygrało SPD (26 proc.) przed CDU/CSU (24 proc.) i Zielonymi (14,5 proc.). Kolejne miejsca zajęły: FDP (12 proc.), AfD (10 proc.) i Lewica (5 proc.).
Najgorszy wynik Lewicy od 2002 r.
Według sondażowych wyników, Lewica (Die Linke) osiągnęła w tych wyborach swój najgorszy wynik od 2002 r. Według przewidywań, partia przekroczy 5-proc. próg wyborczy.
Exit poll: SPD oraz CDU/CSU po 25 proc.
Według sondażu exit poll dla stacji ARD, CDU/CSU oraz SPD otrzymały po 25 proc. głosów.
Czytaj więcej
Znamy wstępne sondażowe wyniki wyborów do Bundestagu. Nowy parlament wybierze kanclerza Niemiec, który zastąpi rządzącą od 2005 r. Angelę Merkel.
Według tego źródła, Zieloni otrzymali 15 proc. głosów, FDP i AdF - po 11 proc., zaś na Lewicę głosowało 5 proc. wyborców.
Oficjalne wyniki sondażu exit poll spodziewane są tuż po godzinie 18:00.
Polityk ujawnił rzekomy wynik sondażu exit poll
Wicepremier Bawarii, lider Wolnych Wyborców (ogółu komitetów wyborczych w Niemczech, skupiających niezależnych kandydatów w celu umożliwienia im udziału w wyborach mimo braku przynależności partyjnej) ujawnił w mediach społecznościowych rzekome nieoficjalne sondażowe wyniki wyborów. Prawdopodobnie były to wyniki z godziny 15:00. Hubert Aiwanger usunął już swój wpis, w którym wzywał także do udziału w głosowaniu.
Opublikowanie rzekomej prognozy wyborczej wywołało falę krytyki. Sekretarz generalny CSU Markus Blume ocenił zachowanie Aiwangera jako "niewiarygodną manipulację" i wezwał do wyciągnięcia konsekwencji.
Wiceszef grupy parlamentarnej SPD w Bawarii Arif Tasdelen zażądał dymisji Aiwangera.
Chaos wyborczy w Berlinie
W niektórych lokalach wyborczych w Berlinie doszło do opóźnień - podał federalny komisarz wyborczy. "Nic nie wskazuje, że brakuje kart do głosowania w wyborach do Bundestagu" - dodano w komunikacie. Niemieckie media donoszą o długich kolejkach przed lokalami wyborczymi.
Kanclerz gotowa na wieczór wyborczy
Kanclerz Angela Merkel przybyła do Konrad-Adenauer-Haus, siedziby CDU w Berlinie, gdzie zorganizowany zostanie wieczór wyborczy partii.
Dane o frekwencji
Według oficjalnych danych, do godz. 14:00 frekwencja w wyborach parlamentarnych w Niemczech wyniosła 36,5 proc. - mniej niż w 2017 r., gdy o tej samej porze głosowało już 41,1 proc. uprawnionych. Dane nie obejmują jednak głosów oddanych metodą korespondencyjną - według przewidywań komisji wyborczych, w tym roku na głosowanie zdalne może zdecydować się ok. 40 proc. wyborców.
Olaf Scholz ma nadzieję na zwycięstwo
Kandydat SPD Olaf Scholz, który według sondaży najlepiej wypadł w przedwyborczych debatach, również zachęcał dziś mieszkańców Niemiec do wzięcia udziału w wyborach.
W rozmowie z dziennikarzami wyraził nadzieję na dobry wynik socjaldemokratów. - Mam nadzieję, że obywatele dadzą mi mandat, bym został nowym kanclerzem Republiki Federalnej Niemiec - powiedział.
Olaf Scholz wraz z żoną Brittą Ernst w drodze do lokalu wyborczego
"Liczy się każdy głos"
- Wszyscy czujemy, że to bardzo ważne wybory - mówił po opuszczeniu lokalu wyborczego Laschet. Lider CDU podkreślił, że wynik głosowania zdecyduje o przyszłości Niemiec. - Dlatego liczy się każdy głos - zaznaczył.
Kolejna wpadka lidera CDU
Kandydat chadeków na kanclerza Niemiec Armin Laschet nieprawidłowo złożył swą kartę wyborczą i w ten sposób omyłkowo ujawnił, jak głosował w trwających w Niemczech wyborach.
Armin Laschet głosował w towarzystwie swej żony Susanne
Niewybuch z II wojny rozbrojony
Znalezienie niewybuchu z czasu II wojny światowej w Wuppertalu na zachodzie Niemiec spowodowało konieczność ewakuacji 1,5 tys. ludzi. Bomba, w pobliżu której znajdowało się kilka lokali wyborczych została rozbrojona - podały lokalne media.
Wielu Niemców zdecydowało się zagłosować korespondencyjnie
CDU/CSU ostatni raz nie wygrało wyborów w Niemczech w 2002 roku
Wówczas wynik o 0,5 punktu procentowego lepszy od chadeków uzyskało SPD.
W Niemczech otwarto właśnie lokale wyborcze
Angela Merkel nie pojawi się dziś w lokalu wyborczym
Rzecznik rządu poinformował, że Merkel, która nie tylko ustępuje z urzędu kanclerza, ale również nie ubiega się już o mandat w Bundestagu, zagłosuje w wyborach korespondencyjnie.
Angela Merkel i Armin Laschet
Czy Niemcy po wyborach bardzo się zmienią?
Zdaniem prof. Thomas Pogundtke, politologa z uniwersytetu im. Heinricha Heinego z Düsseldorfu, z którym rozmawiała "Rzeczpospolita", wielkich zmian nie należy się spodziewać. - Oba największe ugrupowania SPD oraz CDU/CSU, które mają szanse na wygraną i tym samym wpływ na kształt przyszłego rządu, nie różnią się od siebie zasadniczo - twierdzi nasz rozmówca.
Czytaj więcej
Nie będzie żadnych dogłębnych zmian w niemieckiej polityce po wyborach – mówi prof. Thomas Pogundtke, politolog z uniwersytetu im. Heinricha Heinego z Düsseldorfu
Jak wyglądał układ sił w kończącym kadencję Bundestagu
Tylu parlamentarzystów zasiadało w Bundestagu w latach 2017-2021
Największą liczbą parlamentarzystów - 245 - dysponowało CDU/CSU (200 - CDU, 45 - CSU). SPD miało w Bundestagu 152 miejsca (łącznie rząd dysponował więc 397 głosami). Największą partią opozycyjną było AfD, które obsadziło 87 mandatów. Liberałowie z FDP mieli 80 miejsc w Bundestagu, a Der Linke (Lewica) - 69. Zieloni obsadzili 67 mandatów. 1 mandatem dysponowała partia Liberalno-Konserwatywni Reformatorzy, jednym ugrupowanie o nazwie Partia (pełna nazwa: Partia na rzecz Pracy, Praworządności, Ochrony Zwierząt, Promocji Elit i Inicjatyw Oddolnej Demokracji). 7 mandatów przypadało na polityków bezpartyjnych.
Tuż przed wyborami ofiarą dowcipnisiów padło AfD
Osoby podające się za firmę kurierską zdobyły kontrakt od skrajnie prawicowej Alternatywy dla Niemiec (AfD) na dystrybucję miliona ulotek wyborczych. Zamiast do wyborców odesłali ulotki do biur partii na dwa dni przed niedzielnymi wyborami.
Czytaj więcej
Dowcipnisie podający się za firmę kurierską zdobyli kontrakt od skrajnie prawicowej Alternatywy dla Niemiec (AfD) na dystrybucję miliona ulotek wyborczych - zamiast tego odesłali je do biur partii na dwa dni przed niedzielnymi wyborami.
Niemcy wybierają dziś nie tylko Bundestag
Poza wyborami do izby niższej parlamentu 26 września odbywają się wybory do lokalnych parlamentów w Berlinie, Turyngii i Meklemburgii-Pomorzu Przednim.
Wybory w Niemczech - o co toczy się walka?
Niemcy wybierają w niedzielę skład Bundestagu - izby niższej parlamentu. Uprawnionych do głosowania jest ok. 60,4 mln obywateli Niemiec w wieku powyżej 18 lat. Lokale wyborcze będą otwarte od 8 do 18. Ok. 18 pojawią się pierwsze wyniki badań exit poll.
Niemiecki Bundestag liczy co najmniej 598 parlamentarzystów, ale liczba mandatów obsadzanych w izbie niższej parlamentu nie jest stała. Wynika to z mieszanego systemu wyborczego obowiązującego w Niemczech. Każdy wyborca oddaje dwa głosy - jeden na konkretnego kandydata, a jeden na listę wyborczą. W ten sposób 299 parlamentarzystów wyłania się w jednomandatowych okręgach wyborczych - a pozostali otrzymują mandaty rozdzielane metodą proporcjonalną w oparciu o głosy oddane na listy partii (obowiązuje 5-procentowy próg wyborczy).
Jeżeli któraś z partii uzyska w okręgach jednomandatowych więcej mandatów niż wynikałoby to z proporcjonalnego podziału mandatów w oparciu o głosy oddany na listę krajową partii, wówczas mandaty te uznawane są za mandaty "nadwyżkowe". Zgodnie z systemem wyborczym w Niemczech oznacza to, iż pozostałe partie muszą uzyskać mandaty "wyrównawcze" - stąd liczba miejsc w Bundestagu jest płynna. W praktyce wygląda to tak, że jeżeli partia X uzyska w wyborach jednomandatowych 110 mandatów, a z listy krajowej obsadzi 100 mandatów - uzyska 10 mandatów nadwyżkowych. To z kolei oznacza, że pozostałe partie muszą uzyskać o 10 proc. mandatów więcej niż wynikało to z ich wyniku wyborczego - są to tzw. mandaty "wyrównawcze".
W Bundestagu, który kończy kadencję zasiadało w związku z tym 709 parlamentarzystów, a w nowym Bundestagu może ich zasiąść nawet ponad 800.
W sondażu instytutu Forsa z 24 września najlepszy wynik - 25 proc. głosów - uzyskało SPD. Na CDU/CSU wskazało w tym sondażu 22 proc. badanych, na Zielonych - 17 proc., na FDP - 12 proc,, na AfD - 10 proc., na Der Linke (Lewicę) - 6 proc.
Czytaj więcej
Tuż przed wyborami do Bundestagu SPD prowadzi w sondażu Instytutu Forsa dla RTL uzyskując 25 proc. głosów - informuje "FInancial Times".
Po wyborach w Niemczech dojdzie prawdopodobnie do sformowania jednej z czterech koalicji (wszystkie partie deklarują, że nie podejmą współpracy parlamentarnej z AfD).
Projekcja wyników wyborów do Bundestagu
Każda z partii startujących w wyborach wskazuje swojego kandydata na kanclerza. W przypadku SPD jest to Olaf Scholz, minister finansów w rządzie Angeli Merkel. Kandydatem CDU/CSU na kanclerza jest Armin Laschet, lider CDU, premier Nadrenii Północnej-Westfalii. Kandydatką Zielonych na kanclerza jest Annalena Baerbock.
Z jednego z ostatnich sondaży wynikało, że 47 proc. respondentów chciałoby, aby to Olaf Scholz został kanclerzem po Merkel. Lascheta w tej roli widziało 20 proc. ankietowanych.
Przez dwie ostatnie kadencje Bundestagu Niemcami rządziła tzw. wielka koalicja - czyli koalicja CDU/CSU z SPD.