Polska zapłaci za sądy

Bruksela chce nałożenia na Polskę kar finansowych za działanie Izby Dyscyplinarnej SN. To kolejna sankcja po wstrzymaniu miliardów euro z unijnego Funduszu Odbudowy gospodarki po pandemii.

Publikacja: 07.09.2021 22:06

Polska zapłaci za sądy

Foto: Bloomberg

Komisja Europejska ogłosiła we wtorek dwie decyzje o poważnych konsekwencjach finansowych dla Polski: jedna doprowadzi do nich w perspektywie kilku miesięcy, druga – kilkunastu. Dotyczą dwóch różnych werdyktów Trybunału Sprawiedliwości UE, ale w swojej treści sprowadzają się do jednego problemu: działalności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. 14 lipca TSUE zarządził środki tymczasowe, które wymagały od Polski czasowego zamrożenia Izby Dyscyplinarnej do czasu wydania ostatecznego orzeczenia. 15 lipca unijny sąd uznał, że ID działa niezgodnie z prawem i powinna być rozwiązana. Bruksela poprosiła Polskę o wyjaśnienia. Odpowiedź przesłaną 16 sierpnia uznała za niewystarczającą, bo ID ciągle działa i prowadzi postępowania, a Polska nie jest w stanie konkretnie wyjaśnić, jak i kiedy ją rozwiąże.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Polityka
Gotowy na wszystko jak cichociemni, trzykrotnie okrążył Ziemię. Kim jest Karol Nawrocki?
Polityka
Kogo PiS poprze w wyborach prezydenckich? Jest decyzja
Polityka
Kiedy Lewica przedstawi swoją kandydatkę na prezydenta? Biedroń o „czarnym koniu”
Polityka
Sondaż: Koalicja PiS z Konfederacją? Oto jak widzą taką możliwość wyborcy obu partii
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Polityka
PiS szykuje się do wystawienia kandydata. Nawrocki jako "kandydat obywatelski"