Lex TVN w Sejmie poparło 228 posłów. Teraz PiS będzie musiało zgromadzić 231 głosów, by odrzucić we wrześniu prawdopodobne weto Senatu w sprawie tych przepisów. Sejm przegłosował też poprawkę Konfederacji, która zmienia sposób powoływania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Od tej pory członkowie KRRiT mają być powoływani za zgodą Sejmu i Senatu przez prezydenta RP. Politycy Konfederacji zapewniają, że to doprowadzi do odpolitycznienia KRRiT.
Poza lex TVN Sejm przyjął też szereg innych ważnych ustaw. Przegłosowano m.in. podwyżki dla prezydenta Andrzeja Dudy oraz samorządowców oraz nowelizację kodeksu postępowania administracyjnego, która realizuje wyrok TK z maja 2015 r., która ma pomóc w walce z dziką reprywatyzacją, ale jednocześnie budzi duże emocje międzynarodowe. „Jesteśmy zaniepokojeni polską ustawą ograniczającą odzyskiwanie mienia przez ocalałych z Holokaustu i odzyskiwanie własności skonfiskowanej w czasach komunizmu oraz ustawą, która poważnie osłabi wolność mediów" – stwierdził sekretarz stanu USA Anthony Blinken.
Układ sił
Lex TVN poparło 228 posłów, w tym politycy wcześniej lojalni wobec wicepremiera Jarosława Gowina, jak Marcin Ociepa, Mieczysław Baszko, Wojciech Murdzek, Grzegorz Piechowiak. „Za" było też trzech posłów Kukiz'15 oraz dwóch posłów niezrzeszonych – Zbigniew Ajchler i Łukasz Mejza.
Co ważne, w głosowaniu nie wzięła udziału dwójka posłów PiS – Marek Wesoły, Violetta Porowska – mają przebywać na wakacjach. – Nie uzyskali zgody na ten wyjazd – przyznał po głosowaniu wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki.
Nie głosował też obecny na sali poseł Marek Zagórski, a od głosu wstrzymał się polityk Porozumienia (określany w kuluarach jako „wahający się" co do swojej przyszłości) Andrzej Gut-Mostowy.