PE nie chce potępić „polskich obozów”

Polskie poprawki wypadły z raportu o pamięci historycznej w Parlamencie Europejskim. Przeciw była lewica i chadecy z Niemiec i Francji.

Publikacja: 18.12.2013 04:00

PE nie chce potępić „polskich obozów”

Foto: Fotorzepa, Mac Maciej Kaczanowski

Korespondencja z Brukseli

Jak pisaliśmy w „Rz" z 16 grudnia, Marek Migalski, eurodeputowany Polski Razem, przygotował sprawozdanie o pamięci historycznej w europejskiej edukacji i kulturze.

Wczoraj został on poddany pod głosowanie w Komisji Edukacji i Kultury PE, ale w formie, która nie spodobała się samemu autorowi.

– Wstrzymałem się więc od głosu – powiedział nam europoseł. Raport ostatecznie przepadł. – Żałuję, że mój raport nie został przyjęty. Ale jeśli miałby pozostać w takiej formie, to lepiej się stało, że został odrzucony – argumentuje Migalski.

Swoją decyzję końcową tłumaczy on porażkami w głosowaniach nad poszczególnymi zapisami, które doprowadziły do tego, że dokument pozbawiono ważnych dla niego elementów. Wypadł zapis zrównujący zbrodnie komunizmu i nazizmu, nie udało się też pozostawić przykładów pokazujących zakłamywanie historii. Jednym z nich było funkcjonujące przez lata kłamstwo przypisujące Niemcom zbrodnię na polskich oficerach w Katyniu. Drugim używane często na świecie określenie „polskie obozy śmierci". Wszystkie te zapisy przepadły, mimo że Migalski oferował kompromisy. Gotów był zrezygnować z forsowania dwóch swoich postulatów, po to żeby tylko został przykład mówiący o polskich obozach śmierci.

A dwie godziny przed głosowaniem przesłał kolegom z komisji link do informacji o tym, że Kneset zamierza w styczniu przegłosować uchwałę nawołującą do zaprzestania używania tego kłamliwego stwierdzenia. I stosowania zamiast tego sformułowania „niemieckie nazistowskie obozy na terytorium Polski". – Chciałem im pokazać, że dla Żydów też jest to ważne – wyjaśnia europoseł. Ale to nie pomogło. Ostatecznie jego propozycja przegrała, bo przeciw była lewica, a także chadecy z Niemiec i Francji.

Korespondencja z Brukseli

Jak pisaliśmy w „Rz" z 16 grudnia, Marek Migalski, eurodeputowany Polski Razem, przygotował sprawozdanie o pamięci historycznej w europejskiej edukacji i kulturze.

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Polityka
Zderzenie na konwencje i wiece. Andrzej Duda z Karolem Nawrockim, Radosław Sikorski z Rafałem Trzaskowskim
Polityka
Trzaskowski nazywa się kandydatem obywatelskim. „Chcę budować Polskę dla wszystkich”
Polityka
Donald Tusk odpowiada Andrzejowi Dudzie. Reakcja premiera na konwencję Karola Nawrockiego
Polityka
Prezydent Andrzej Duda na konwencji wyborczej Karola Nawrockiego. Ostro przeciw rządowi
Polityka
Sondaż: Czy Polacy wierzą w zwycięstwo Karola Nawrockiego w wyborach?