Po proteście rolników policja poszukuje kilkunastu osób. Publikuje ich wizerunki

Komenda Stołeczna Policji opublikowała wizerunki kilkunastu poszukiwanych osób, podejrzewanych o udział w zamieszkach podczas protestu rolników w Warszawie i „dopuszczenie się naruszenia obowiązującego porządku prawnego”.

Publikacja: 08.03.2024 07:47

Intwerwencja policjantów w czasie protestu w Warszawie

Intwerwencja policjantów w czasie protestu w Warszawie

Foto: WOJTEK RADWANSKI / AFP

qm

Przed Kancelarią Premiera, a później przed Sejmem swój sprzeciw wobec Zielonego Ładu i niekontrolowanego napływu produktów rolnych z Ukrainy wyrażało w środę ok. 30 tys. osób - większość pokojowo, ale nie wszyscy. Od 5 do 6 marca policja zatrzymała 55 protestujących, z tego 26 podczas środowych wydarzeń. „Wylegitymowano ponad 1400 osób, nałożono 34 mandaty karne, do sądu zostało skierowanych 12 wniosków o ukaranie” - podała w czwartek Komenda Stołeczna.

– Zarzuty dotąd usłyszało kilka osób, kolejne są sukcesywnie przesłuchiwane. W większości dotyczą naruszenia nietykalności cielesnej policjantów, ich znieważenia oraz czynnej napaści – tłumaczył w rozmowie z „Rzeczpospolitą” podinsp. Robert Szumiata z KRP Warszawa-Śródmieście.

Czytaj więcej

Burza po rolniczym proteście. Ile osób dostało mandaty?

W czasie starć 13 policjantów doznało powierzchownych obrażeń, w tym oparzeń od rac. Jeden uderzony w głowę kostką brukową pozostaje w szpitalu.

Protest rolników w Warszawie. Policja szuka kilkunastu osób

W piątek Komenda Stołeczna Policji opublikowała wizerunki kilkunastu osób, „podejrzewanych o udział w tych wydarzeniach i dopuszczenie się naruszenia obowiązującego porządku prawnego”. „Każdy, kto rozpoznaje widoczne na zdjęciach osoby, proszony jest o kontakt telefoniczny lub osobisty z prowadzącymi postępowania policjantami” - czytamy w komunikacie.

KSP wyjaśnia, że prowadzone są „czynności dotyczące m.in. czynnej napaści oraz znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariuszy, uszkodzenia mienia, a także udziału w zgromadzeniu, posiadając przy sobie wyroby pirotechniczne, do których doszło 6 marca br. podczas manifestacji, odbywających się na terenie Warszawy”. „W toku postępowań policjanci zabezpieczyli nagrania, które zarejestrowały wizerunki osób, mogących mieć związek z tymi występkami” - pisze policja, publikując na stronie ksp.policja.gov.pl kilkanaście kadrów z protestu. „Informacje można przekazywać, dzwoniąc na numer + 48 47 723 65 83, + 48 47 72 372 30 albo w formie elektronicznej pisząc na adres: naczelnik.dochodzeniowo-sledczy@ksp.policja.gov.pl, dyzurny.krp1@ksp.policja.gov.pl” - apeluje komenda.

Czytaj więcej

Starcia na proteście rolników. PiS: Przy radiowozach była kostka brukowa

Do starć doszło przed Sejmem, część protestujących próbowała przedostać się przez barierki. W stronę kordonu policji poleciały: kostka brukowa, jajka, race. Policja użyła gazu, a wobec niektórych uczestników – siły.

Szef MSWiA Marcin Kierwiński na czwartkowej konferencji prasowej podkreślił, że nie wszyscy protestujący chcieli tylko zamanifestować swoje poglądy — wśród uczestników byli „zarówno rolnicy, ale także prowokatorzy i chuligani. To ci ostatni zaatakowali policję”. - Policja zareagowała stosownie do sytuacji — przekonywał minister.

Policja
MSWiA ma pomysł, jak przyciągnąć uczniów do klas mundurowych
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Policja
Rząd chce walczyć z piratami na drogach. Czy zaostrzenie przepisów coś zmieni?
Policja
KGP bada wypadek na ćwiczeniach w tłumieniu zamieszek
Policja
Pospieszyli się z zarzutami dla Szymczyka za granatnik?
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Policja
Policjant szybciej awansuje. Rząd chce uatrakcyjnić służbę?
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku