Podatnik nie musi rozliczać się ze skarbówką, jeśli sprzedał mieszkanie po pięciu latach od nabycia (licząc od końca roku, w którym to nabycie nastąpiło). Jak liczyć ten termin, jeśli część lokalu dostaliśmy w spadku, a część w darowiźnie?
Zapytał o to jeden z czytelników. Trzy lata temu dostał w spadku po ojcu jedną czwartą mieszkania. Pozostała część należała do jego matki. W tym roku matka przekazała mu trzy czwarte mieszkania w darowiźnie. Czytelnik chce je teraz szybko sprzedać. Informuje, że lokal został kupiony przez ojca już kilkanaście lat temu. Czy muszę rozliczyć się z fiskusem i zapłacić podatek? – pyta.
Jak już wspomnieliśmy, jeśli od końca roku, w którym nabyliśmy mieszkanie minęło pięć lat, nie musimy składać zeznania i płacić PIT od dochodu z jego sprzedaży. Jeśli otrzymaliśmy je w spadku, pięcioletni termin liczy się od końca roku, w którym lokal nabył spadkodawca.
Przykład
Upływ terminu na obowiązkowe zeznanie i PIT
Pan Kowalski w 2021 r. odziedziczył mieszkanie, które przez trzynaście lat należało do jego ojca. Sprzedał je w 2024 r. Nie musi składać zeznania PIT-39 i płacić podatku, mimo że nie minęło pięć lat od otrzymania spadku. Liczy się bowiem moment nabycia mieszkania przez ojca. Pięcioletni termin dawno już więc minął.
Czytaj więcej
Jeśli w 2023 r. sprzedałeś mieszkanie lub dom musisz poinformować o tym fiskusa. Trzeba złożyć zeznanie PIT-39 i zapłacić podatek. Kiedy można go uniknąć?