Skargę w tej sprawie złożyli państwo W. Kupili oni mieszkanie w budynku wielorodzinnym wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej oraz udział w garażu wielostanowiskowym wraz ze stosownym udziałem w nieruchomości wspólnej, z prawem wyłącznego korzystania z miejsca postojowego. Garaż wielostanowiskowy wyodrębniony został jako samodzielny lokal niemieszkalny, dla którego założono oddzielną księgę wieczystą.
Czytaj więcej
Ministerstwo Finansów odpowiedziało Rzecznikowi Praw Obywatelskich w sprawie propozycji wprowadzenia jednolitej stawki podatku od nieruchomości dla garaży i miejsc postojowych w budynkach wielomieszkaniowych. Obecnie podatek zależy od tego, czy jest to odrębna własność, czy tzw. pomieszczenie przynależne do lokalu mieszkalnego.
Garaż garażowi nierówny
Małżonkom ustalono podatek od nieruchomości na podstawie danych z ewidencji gruntów i budynków, stosując stawki określone uchwałą rady miasta. Udział w garażu wielostanowiskowym opodatkowano według stawek właściwych dla budynków lub ich części pozostałych.
Skarżący nie zgodzili się z decyzją gminy. Ich zdaniem do garażu usytuowanego w budynku mieszkalnym wielorodzinnym należy zastosować stawki podatkowe właściwe dla budynków mieszkalnych.
Państwo W. odwoływali od decyzji, lecz nic nie wskórali. Ostatecznie Naczelny Sąd Administracyjny oddalił także ich skargę kasacyjną. Odwołał się do uchwały siedmiu sędziów NSA z 27 lutego 2012 r. (sygn. II FPS 4/11), z której wynika, że garaż stanowiący przedmiot odrębnej własności, usytuowany w budynku mieszkalnym wielorodzinnym, podlega opodatkowaniu wyższą stawką podatku od nieruchomości, przewidzianą dla budynków lub ich części pozostałych.