Czy najem od prezesa to ukryty zysk

Spółka na estońskim CIT zapłaci podatek, jeśli wynajmuje od wspólnika nieruchomość czy dzierżawi znak towarowy.

Publikacja: 25.09.2022 02:00

Czy najem od prezesa to ukryty zysk

Foto: Adobe Stock

Estoński CIT zyskuje na popularności. Spółki, które korzystają z tego rozwiązania, coraz częściej pytają też o tzw. ukryte zyski. Chodzi o świadczenia, które pod pozorem inaczej nazwanej czynności prawnej (jednej lub wielu) prowadzą de facto do korzyści wspólnika, która bez wykonania tego świadczenia miałaby postać dywidendy.

Co się do nich zalicza? Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wyjaśnił w interpretacji z 19 września 2022 r. (0111-KDIB1-1.4010.381.2022.3.ŚS), że może to być najem sprzętu i nieruchomości od wspólnika. Sprawa dotyczyła spółki z o.o. działającej w branży IT, która chce skorzystać z ryczałtu od dochodów spółek (estoński CIT). Większościowym udziałowcem spółki jest osoba fizyczna pełniąca równocześnie funkcję prezesa zarządu. Spółka zawarła z nim umowę najmu sprzętu komputerowego i umowę na wytwarzanie oprogramowania oraz nadzór. Z drugim wspólnikiem zawarła natomiast umowę najmu nieruchomości. Spółka zamierza reinwestować wypracowane zyski poprzez nabywanie obligacji, walut wirtualnych, tokenów lub pochodnych instrumentów finansowych.

Pozostało 83% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt
Orzecznictwo
Kolejny ważny wyrok Sądu Najwyższego wydany już po uchwale frankowej
ABC Firmy
Pożar na Marywilskiej. Ci najemcy są w "najlepszej" sytuacji
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać