do których mają zastosowanie zasady opodatkowania określone w art. 27 (skala podatkowa 17 i 32 proc.), art. 30 c (podatek liniowy 19 proc.) albo art. 30 ca (ulga IP Box 5 proc.), albo ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Trzeba jednak będzie spełnić kilka warunków. Ze zwolnienia skorzysta ten, kto w wyniku przeniesienia miejsca zamieszkania na terytorium RP będzie podlegał tu nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. To znaczy musi płacić w Polsce podatki od wszystkich przychodów, także uzyskanych za granicą.
Osoba korzystająca z ulgi nie może też mieć miejsca zamieszkania na terytorium Polski w okresie obejmującym trzy lata kalendarzowe poprzedzające bezpośrednio rok, w którym ponownie zmienił miejsce zamieszkania na terytorium Polski. Chodzi więc o osoby, które przed powrotem przebywały i rozliczały się z całości za granicą przez ponad trzy lata.
Z ulgi skorzystać może podatnik, który m.in. ma obywatelstwo polskie, Kartę Polaka lub obywatelstwo innego państwa Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo Szwajcarii.
Co ważne, przeprowadzka musi nastąpić w odpowiednim terminie. Ministerstwo Finansów wyjaśnia w poradniku, że ulga ma zastosowanie do podatników, którzy przenieśli miejsce zamieszkania do Polski po 31 grudnia 2021 r. Nie skorzysta z niej osoba, która przeprowadziła się np. w grudniu 2021 r.
Powstają też wątpliwości, jak udowodnić trzyletni pobyt za granicą. Prawo do ulgi przysługuje pod warunkiem posiadania certyfikatu rezydencji podatkowej lub innego dowodu potwierdzającego poprzednie miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w innym kraju.