Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku. Sprawa dotyczyła rolnika, na którego nieruchomości rolnej powstawała linia elektroenergetyczna. Zawarł on z inwestorem umowę o ustanowieniu służebności przesyłu. Spółka budująca linię zobowiązała się w niej do wypłacenia mu jednorazowego wynagrodzenia i odszkodowania.
Rolnik wystąpił do izby skarbowej z pytaniem o zwolnienie z PIT kwoty wynagrodzenia za ustanowienie służebności oraz odszkodowania za obniżenie wartości nieruchomości. Sam uznał, że kwoty te będą zwolnione zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 120 ustawy o PIT. Przepis ten przewiduje preferencje dla odszkodowań wypłaconych posiadaczom gruntów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego na podstawie umów ustanowienia służebności gruntowej w związku z budową infrastruktury przesyłowej.
Izba początkowo odmówiła zwolnienia w całym zakresie, twierdząc, że służebność przesyłu uregulowana w kodeksie cywilnym w 2008 r. i służebność gruntowa to inne konstrukcje prawa cywilnego.
Taką argumentację od dawna kwestionowały sądy administracyjne i pod wpływem ich orzecznictwa minister finansów w maju wydał ogólną interpretację, przyznając w niej, że rolnikom ustanawiającym służebności przesyłu należy się zwolnienie (nr DD3/033/ 126/CRS/14/RD-46264/14).
IS odmówiła rolnikowi preferencji jeszcze przed wydaniem tej interpretacji ogólnej, a przed sądem twierdziła, że jej tezy odnoszą się do omawianej sprawy jedynie częściowo. Uznała, że ze zwolnienia może korzystać otrzymane przez rolnika wynagrodzenie z tytułu ustanowienia służebności przesyłu. W tym zakresie zgodziła się z zarzutami skargi. Nie zaakceptowała natomiast zwolnienia w zakresie odszkodowania za obniżenie wartości nieruchomości. Od tej części, zdaniem izby, rolnik powinien zapłacić PIT według skali.