Małżonkowie muszą składać oświadczenie o wyborze sposobu rozliczenia najmu

Małżonkowie powinni złożyć oświadczenie o wyborze sposobu rozliczenia. Choć przepisy już tego nie wymagają.

Publikacja: 07.07.2015 15:55

Małżonkowie muszą składać oświadczenie o wyborze sposobu rozliczenia najmu

Foto: Fotorzepa, Rafał Guz rg Rafał Guz

Wydawało się, że podatnikom odpadł uciążliwy i niepotrzebny obowiązek. Z przepisów, które weszły w życie 1 stycznia br. wynika, że małżonkowie nie muszą już co roku składać zawiadomienia o tym, iż przychody z wynajęcia mieszkania opodatkuje tylko jeden z nich. Okazuje się jednak, że skarbówka nie może się odzwyczaić od korespondencji z podatnikami.

Przekonał się o tym mężczyzna, który wynajmuje nieruchomość. Przepisy mówią, że jeśli należy do wspólnego majątku małżonków to opłaty czynszowe są ich wspólnym przychodem. Wykazują go po połowie. Zarówno ustawa o PIT, jak i przepisy o ryczałcie pozwalają jednak na rozliczanie przychodu tylko przez jednego z małżonków. O takiej decyzji muszą poinformować urząd skarbowy. Przykładowo ryczałtowcy powinni to zrobić do 20 stycznia.

W poprzednich latach oświadczenie o samodzielnym rozliczaniu przychodów trzeba było powtarzać co rok, nawet jeśli małżonkowie nie zmieniali zasad opodatkowania. Mężczyzna zawsze tak robił, w 2015 r. nie złożył jednak już zawiadomienia kierując się nowymi przepisami (nowelizacja z 29 sierpnia 2014 r., DzU z 3 października 2014 r., poz. 1328). Wynika z nich, że wybór opodatkowania zarobku z najmu przez jednego z małżonków na dany rok dotyczy również lat następnych. Małżonkowie nie muszą więc już składać corocznych oświadczeń, jeśli nie zmieniają sposobu rozliczenia. Skontaktować się z fiskusem będą musieli wtedy, gdy zechcą wrócić do wspólnego opodatkowania.

Izba Skarbowa w Katowicach stwierdziła jednak, że zgodnie z zasadą „Lex retro non agit" (prawo nie działa wstecz) nie można stosować nowych przepisów do zdarzeń, które miały miejsce przed wejściem ich w życie. Mężczyzna powinien więc złożyć oświadczenie także w 2015 r. (do 20 stycznia). Dopiero w 2016 r. nie będzie musiał tego robić.

Ponieważ mężczyzna nie przesłał zawiadomienia skarbówka uznała, że przychody z najmu muszą być opodatkowane przez oboje małżonków (interpretacja nr IPPB1/4511-309/15-4/ES).

- Takie stanowisko może mieć poważne konsekwencje – mówi Przemysław Bogusz, doradca podatkowy w kancelarii TuboTax. - Fiskus uznał, że oboje małżonkowie powinni wykazać przychód. Ponieważ opodatkował go w całości mąż, może wystąpić z wnioskiem o zwrot nadpłaty. Ale u żony powstanie zaległość podatkowa, którą musi uregulować wraz z odsetkami za zwłokę. Nie będzie też mogła skorzystać w tym roku z korzystniejszego z reguły ryczałtu.

Grzegorz Gębka doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego

Likwidacja obowiązku corocznego składania zawiadomień miała ułatwić życie podatnikom. Okazała się jednak kolejną pułapką na tych, którzy uwierzyli w dobre intencje ustawodawcy. Nie składali w tym roku oświadczeń, a teraz skarbówka chce, aby korygowali rozliczenia. To absurd, organy podatkowe powinny skoncentrować się na szukaniu tych, którzy działają w szarej strefie (wśród wynajmujących jest ich naprawdę sporo), a nie uderzać w osoby ujawniające swoje przychody. Moim zdaniem, fiskus naraża się na śmieszność żądając oświadczeń od tych osób, które składały je już w poprzednich latach. I powołując się przy tym na rzymską zasadę „Lex retro non agit".

Sądy i trybunały
Adam Bodnar ogłosił, co dalej z neosędziami. Reforma już w październiku?
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce