Fiskus nie zgadza się na zaliczenie do podatkowych kosztów całego honorarium wypłacanego firmie, która wywalczyła nam pieniądze za doznaną szkodę. Twierdzi, że jej wynagrodzenie należy rozdzielać – na część przypadającą na odszkodowanie i odsetki. Tylko drugą można rozliczyć w kosztach. Tak wynika z niedawnej interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.
Jak pisaliśmy w „Rzeczpospolitej" z 15 maja br., na polskim rynku działa już ponad 1000 kancelarii specjalizujących się w dochodzeniu odszkodowań. Za świadczone usługi naliczają honorarium, z reguły dopiero po wygranej sprawie.
Wynagrodzenie za sukces
– Wynagrodzenie pobieramy po uzyskaniu odszkodowania. Jego wysokość uzależniona jest od stopnia skomplikowania prowadzonej sprawy. Średnio jest to 25 procent od uzyskanej kwoty – mówi Damian Kuraś, rzecznik prasowy Europejskiego Centrum Odszkodowań.
Jak uzyskane pieniądze rozliczyć podatkowo?
– Odszkodowania dla osób fizycznych są generalnie zwolnione z PIT – mówi Grzegorz Gębka, doradca podatkowy w kancelarii GTA. – Skarbówka uważa natomiast, że opodatkowane są odsetki. Naliczamy od nich PIT według skali, przy większych kwotach danina wyniesie więc aż 32 proc.