- Czy nałożę stawki celne na Unię Europejską? - powtórzył w piątek prezydent USA pytanie jednej dziennikarki. Czy chce pani odpowiedzi prawdziwej czy dyplomatycznej? - doprecyzował i odpowiedział: - Absolutnie! Unia Europejska traktowała nas bardzo źle.
Dotychczasowy bilans UE - USA
W wymianie handlowej kraje UE wypracowały nadwyżkę w bilansie handlowym, Amerykanie uzyskali przewagę w handlu usługami. W 2023 r. eksport towarów do USA osiągnął wartość 503,8 mld euro, a import ze Stanów 347,1 mld — podał Eurostat. Nadwyżka wyniosła niemal 157 mld euro, ale resort handlu USA ocenia ją na 201,6 mld dolarów (193,5 mld euro) po uwzględnieniu korekty sezonowej. Po 11 miesiącach 2024 r. suma ta była jeszcze wyższa.
Towary. Największym eksporterem Niemcy
Kraje Unii eksportują więcej towarów we wszystkich sektorach niż ich importują, poza surowcami i paliwami płynnymi. Na Stany przypadało w 2023 r. 20 proc. światowego eksportu Unii. W imporcie 14 proc. pochodziło z USA, z czego trzy czwarte nie podlegało stawkom celnym w 2023 r. - wynika z danych Komisji Europejskiej.
W rankingu krajów największym eksporterem były Niemcy, głównie dzięki motoryzacji i chemii (Bayer, BASF). Za Niemcami znalazły się Włochy (samochody, maszyny) i Irlandia (lekarstwa). Francja z eksportem samolotów, statków i alkoholi wypracowała w 2023 r. lekką nadwyżkę według Eurostatu, a według służb celnych deficyt 6,6 mld euro. Siedem krajów Unii miało deficyt w wymianie z USA, największy Holandia — wynika z danych Eurostat.