Bogusław Chrabota: Kadesz, wielkie kłamstwo Ramzesa Wielkiego

Konserwatystę obowiązują reguły. Nie mając zatem pojęcia, czy w najbliższą niedzielę odbędą się wybory prezydenckie, miast wciąż powtarzanych na łamach „Rzeczpospolitej" opinii o ich sensie, opowiem o jednej z najskuteczniejszych w historii manipulacji propagandowych, której echo brzmiałoby pewnie po dziś dzień, gdyby nie seria odkryć z początku XX wieku w tureckiej Anatolii.

Publikacja: 08.05.2020 18:00

Bogusław Chrabota: Kadesz, wielkie kłamstwo Ramzesa Wielkiego

Foto: fot. Shutterstock

Mamy więc przełom XIV i XIII wieku przed Chrystusem. Faraon Ramzes II wybiera się z czterema dywizjami pod syryjski Kadesz wojować z Hetytami. Nie robi tego wyłącznie w celu zachowania zdobyczy swojego ojca Setiego I, ale – jak opowiada zapisana na murach wschodniej ściany wielkiej świątyni w Luksorze dynastyczna propaganda – chce uratować oba królestwa (Górnego i Dolnego Egiptu) przed zagrożeniem ze strony śmiertelnego wroga, jakim są pancerne hufce Mutawallisa II.

Pozostało jeszcze 90% artykułu

79 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Plus Minus
„Lipowo: Kto zabił?”: Karta siekiery na ręku
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Plus Minus
„Cykle”: Ćwiczenia z paradoksów
Plus Minus
Gość "Plusa Minusa" poleca. Justyna Pronobis-Szczylik: Odkrywanie sensu życia
Plus Minus
Brat esesman, matka folksdojczka i agent SB
Plus Minus
Szachy wróciły do domu