Bogusław Chrabota: Czy to Bóg z nas kpi czy przyroda?

Bóg znów zakpił z człowieka. Na chwilę zachłysnęliśmy się wolnością, nasze dzieci przyzwyczaiły się do Europy bez granic i do otwartego nieba, a odległe lądy i morza, które jeszcze 100 lat temu były wyłączną domeną takich marzycieli jak Joseph Conrad i Paul Gauguin, znalazły się w zasięgu kilku kliknięć na stronach z biletami lotniczymi. Egzotyczni władcy, walcząc o turystów, zrezygnowali z procedur wizowych. A jeszcze kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu, odreagowując kolonializm, zamykali się na cztery spusty. Izolacja wydawała się fantastyczną formą obrony przed żarłocznością świata zachodniego. Kacykowie czuli się pewniej z uzbrojoną po zęby gwardią i kontrolowanymi przez straż granicami. Ale wszystko to zmieniła w ostatnim ćwierćwieczu globalizacja.

Publikacja: 13.03.2020 17:00

Bogusław Chrabota: Czy to Bóg z nas kpi czy przyroda?

Foto: AdobeStock

Dziś ich następcy ścigają się po inwestycje, bo inwestorzy, deweloperzy, przedstawiciele globalnych marek, już nie tylko ci z Zachodu, lecz coraz częściej ze Wschodu, to doskonałe źródło najpierw łapówek, a potem podatków i kolejnych łapówek. No i przyciągają turystów, a ci znów zostawiają pieniądze. Tak się zmienił świat, a koronawirus to epizod, zdarzenie przejściowe, coś wbrew logice systemu, sposobu funkcjonowania naszego uniwersum, metafora moralnej nauczki, acz tylko metafora. Wszyscy aż przebierają nogami, czekając, kiedy ten koszmar się skończy i wrócimy do otwartego nieba, szalejących po morzach cruiserów, milionów zadeptujących co dzień Angkor Wat, chiński mur czy klepisko wokół egipskich piramid. Świat musi przecież wrócić na swoje tory.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Plus Minus
Podcast „Posłuchaj Plus Minus”: AI Act. Jak przygotować się na zmiany?
Plus Minus
„Jak będziemy żyli na Czerwonej Planecie. Nowy świat na Marsie”: Mars równa się wolność
Plus Minus
„Abalone Go”: Kulki w wersji sumo
Plus Minus
„Krople”: Fabuła ograniczona do minimum
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Plus Minus
„Viva Tu”: Pogoda w czterech językach