Niezwykła próba Stanisława Mikołajczyka

Dopominam się o upamiętnienie Stanisława Mikołajczyka, który był patriotą, odważnie próbującym wyprowadzić Polskę z matni, i jego kolegów, posłów PSL, którzy – choć skapitulowali po jego ucieczce z kraju – nie chcieli przejść na stronę komunistów.

Publikacja: 26.06.2020 10:00

Stanisław Mikołajczyk przyjmuje gratulacje po wyborze na prezesa Naczelnego Komitetu Wykonawczego PS

Stanisław Mikołajczyk przyjmuje gratulacje po wyborze na prezesa Naczelnego Komitetu Wykonawczego PSL. Kongres Stronnictwa, styczeń 1946 r.

Foto: PAP/CAF

Polecam zapieczętować lokale organizacji Orka i Ludowego Związku Kobiet. Zarządów organizacji tych nie aresztować" – tak zaczyna się telefonogram dyrektor V Departamentu Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego (MBP) z 25 listopada 1945 r. Podpisana pod rozkazem jest Julia Bristiger (pisano ją także Brystyger, Bristiger, Brystygier). Departamentem zajmującym się m.in. partiami politycznymi, organizacjami społecznymi i Kościołami ta idealna funkcjonariuszka kierowała od roku 1944 do 1956.

Jeden z jej współpracowników zapisał, że snuła wizje idealnego systemu inwigilacji, gdzie nie będzie działalności niezależnej od państwa, bo każdy będzie miał swoją teczkę i pozostanie pod nadzorem służb 24 godziny na dobę. Ten akurat dokument to maleńki kawałek akcji skierowanej przeciw Polskiemu Stronnictwu Ludowemu Stanisława Mikołajczyka. Orka i LZK były społecznymi przybudówkami PSL, a PSL jedyną (początkowo jedną z dwóch obok Stronnictwa Pracy) legalną partią opozycyjną po objęciu władzy przez komunistów.

Pozostało 94% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Plus Minus
Podcast „Posłuchaj Plus Minus”: AI Act. Jak przygotować się na zmiany?
Plus Minus
„Jak będziemy żyli na Czerwonej Planecie. Nowy świat na Marsie”: Mars równa się wolność
Plus Minus
„Abalone Go”: Kulki w wersji sumo
Plus Minus
„Krople”: Fabuła ograniczona do minimum
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Plus Minus
„Viva Tu”: Pogoda w czterech językach