Komunistyczna walka z podziemiem

Marian Spychalski, w PRL prominentny generał, miał dać Hrynkiewiczowi listę około stu nazwisk członków AK i Delegatury Rządu na Kraj, a ten przekazał ją gestapo – wynika ze śledztwa IPN.

Aktualizacja: 28.11.2014 23:34 Publikacja: 28.11.2014 01:41

Rok 1946. Marian Spychalski (szef wywiadu AL, po wojnie wiceminister obrony) dekoruje „zasłużonych d

Rok 1946. Marian Spychalski (szef wywiadu AL, po wojnie wiceminister obrony) dekoruje „zasłużonych działaczy podziemia”. Czy również wykonawców akcji na Poznańskiej?

Foto: PAP, Stanisław Dąbrowiecki SD Stanisław Dąbrowiecki

Drzwi mieszkania pod numerem 20 na ulicy Poznańskiej 37 w Warszawie otworzył lekko utykający 50-letni mężczyzna. Był ranek 17 lutego 1944 roku. Na progu stali dwaj uzbrojeni napastnicy. Wtargnęli do środka. Byli bojownikami Armii Ludowej. Ich ofiara to „Kruk", współpracownik Delegatury Rządu na Kraj. Bojowcy weszli na strych i zaczęli szukać kartoteki. Wspierali ich współpracownicy niemieckiego wywiadu – Abwehry, oraz gestapo.

Podczas tej akcji komunistyczna bojówka weszła w posiadanie archiwum Kontrwywiadu Delegatury Rządu na Kraj nazywanego kartoteką „Kruka". Jak ustalił śledczy IPN Mariusz Rębacz, śmierć poniosło wtedy siedmiu żołnierzy podziemia.

Pozostało jeszcze 98% artykułu

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Plus Minus
Łukasz Pietrzak: Z narzędzi AI najbardziej skorzystają MŚP
Plus Minus
„Na smyczy Kremla. Donald Trump, Dmitrij Rybołowlew i oferta stulecia”: Haki na Trumpa
Plus Minus
„Kingdom Come: Deliverance II”: Wielka draka w czeskim średniowieczu
Plus Minus
„Co myślą i czują zwierzęta”: My i one wszystkie
Plus Minus
„3000 metrów nad ziemią”: Gibson bez pasji