Tylko 99 zł za rok czytania.
Co zyskasz kupując subskrypcję? - możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Aktualizacja: 20.02.2015 17:09 Publikacja: 20.02.2015 00:37
Bernard Hamilton, „Baldwin IV. Król trędowaty”, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 2014
Foto: Plus Minus
Wychowawca królewicza i kronikarz tamtych czasów Wilhelm z Tyru zapisał: „Z czasem zaczęliśmy rozumieć, że jest to początek poważniejszej i całkowicie nieuleczalnej choroby. Mówię to z wielkim smutkiem, lecz kiedy chłopiec doszedł do nastoletniości, cierpiał z powodu trądu, który rozwinął się na niebezpieczną skalę". Trądem trudno się zarazić. Najpewniej chorował ktoś z bliskiego otoczenia chłopca, a choroba miała ukryty przebieg i dziecko się zaraziło.
Baldwin IV to jeden z najbardziej znanych władców w średniowieczu. Ale znany jest nie z tego, że trzykrotnie pokonał w polu wojska sułtana Saladyna, w tym odniósł wspaniałe zwycięstwo nad przeważającymi siłami muzułmanów w bitwie pod Montgisard, w której osobiście dowodził, że prowadził rozważną politykę w Królestwie Jerozolimskim, że w państwie krzyżowców pod jego rządami panowały spokój i tolerancja. Baldwin IV jest znany wyłącznie z tego, że był trędowaty. Dlatego książka Bernarda Hamiltona jest cenna – pokazuje człowieka, który walczy: ćwiczy jazdę konną mimo niesprawnej ręki, uczestniczy w naradach, podróżuje po swoich włościach, dowodzi rycerstwem. Kiedy dłonie i stopy zniekształciła mu choroba, noszono go w lektyce. Na pewno nie nosił srebrnej maski jak w filmie Ridleya Scotta „Królestwo niebieskie" z 2005 r. W klimatycznych warunkach Bliskiego Wschodu byłaby to dodatkowa tortura. Twarz osłaniał szerokim kapturem, rany owijano mu zamoczonymi w maściach bandażami.
Sława Davida Hockneya działa z magnetyczną siłą. Od pierwszego więc dnia jego wystawa w Paryżu ściąga tłumy, a j...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Rzadko zdarza się spektakl, który przeżywa się w takich emocjach jak „Dziady” Mai Kleczewskiej z teatru w Iwano-...
Wokół modelu opieki nad dziećmi w Szwecji i Norwegii narosło wiele mitów. Wyjaśnia je w swoich reportażach Macie...
„PGA Tour 2K25” przypomina, że golf to nie tylko rodzaj kołnierza czy samochód.
Kluczem do rozwoju emocjonalnego dziecka jest doświadczenie, a nie informacja – wyjaśnia Jonathan Haidt.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas