RP.PL tylko 19 zł za 3 miesiące!
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 14.03.2015 19:40 Publikacja: 14.03.2015 00:01
Foto: Fotorzepa/Piotr Nowak
Dlaczego w Polsce rodzi się mało dzieci? Czy odpowiedzi na to pytanie możemy szukać w badaniach społecznych?
Janusz Czapiński, psycholog społeczny: W „Diagnozie Społecznej 2013" poświęciliśmy temu problemowi sporo miejsca. Powodem takiej rezerwy prokreacyjnej okazały się złe warunki bytowe. Przy czym tę odpowiedź podają zarówno ci najbiedniejsi, jak i ci bogatsi. Wszystko zależy więc od punktu widzenia. Widzimy jednak, że żadna grupa społeczna w naszym kraju nie ma poczucia bezpieczeństwa socjalnego.
Tylko że w biednych czasach PRL Polacy jakoś mogli sobie pozwolić na posiadanie dzieci. Dlaczego dziś tłumaczą, że ich na to nie stać?
Jedna trzecia młodych kobiet ma dziś wyższe wykształcenie. To są kobiety z ambicjami zawodowymi, które nie po to podjęły trud studiów, by po urodzeniu dziecka rezygnować z jakichkolwiek planów zawodowych i zajmować się wyłącznie wychowywaniem potomstwa. Innymi słowy, współczesna młoda Polka różni się diametralnie od Polki sprzed 25 lat. Ma zupełnie inny styl życia, podejście do życia, perspektywy dla samej siebie. Między tymi dwiema Polkami widać wręcz przepaść kulturową.
Urlop rodzicielski w Polsce należy do najdłuższych na świecie. Dodatkowo, co nie jest wcale regułą, w dużej mierze jest to urlop płatny. Polki nie muszą więc wybierać między dziećmi a pracą.
Dobrze, wyobraźmy sobie, że młoda para decyduje się na pierwsze dziecko. Kobieta bierze urlop rodzicielski i przez ten krytyczny okres niemowlęcy rzeczywiście może zostać w domu. Jednak później przychodzą problemy. Trzeba znaleźć miejsce w żłobku, załatwić miejsce w przedszkolu. Jeśli to się nie udaje, kobieta czuje się w pewnym sensie oszukana przez państwo. Możliwe, że ta para nie zdecyduje się już na drugie dziecko. Więcej, to jest niemal pewne, że takiej decyzji nie podejmie.
Dobiegł końca czwarty sezon „Zbrodni po sąsiedzku”, uroczego kryminału o Nowym Jorku, i są dwa wyjścia. Albo seria odkryła, czym jest naprawdę, albo się wyczerpała.
Polskim przedsiębiorcom dostarcza nowoczesne rozwiązania finansowe, wyznacza standardy w branży leasingowej. Zaczęło się skromnie – od jednego aktu założycielskiego i sporych ambicji. Dziś PKO Leasing jest liderem polskiego rynku leasingowego, który napędza małe i duże biznesy. Jak wyglądało 25 drogi na szczyt?
„Little Big Adventure – Twinsen’s Quest” to kolejny remake hitu sprzed wielu, wielu lat.
Pomysł Cezarego Żaka, by oprócz grania zająć się reżyserią, przynosi efekty.
Co różni matematyka od filozofa? Do pracy pierwszemu starcza papier, ołówek i kosz na śmieci. Filozof obywa się bez kosza.
Nadchodzi nowy etap rozwoju całej gospodarki. Z siecią 5G nam wszystkim będzie żyło się lepiej i bezpieczniej – przekonuje Orange Polska.
Oglądam teraz serial Netflixa na podstawie książki, którą kochałam w dzieciństwie.
Bank Pekao S.A. wprowadza zmiany w aplikacji PeoPay, dostosowując ją do potrzeb klientów prowadzących działalność gospodarczą. Rozszerzenie opcji personalizacji oraz dodanie elementów, które odróżniają profil firmowy od indywidualnego, to kolejny krok w rozbudowie oferty skierowanej do przedsiębiorców.
Rok, który odszedł, na pewno zasługuje na jakąś ocenę, ale ostateczny wyrok nie jest jasny. Poniżej sprawozdanie z rozprawy.
Choć dla wielu fajerwerki są nieodłączonym elementem sylwestrowego świętowania, to jednocześnie są one źródłem ogromnego stresu dla zwierząt oraz poważnym zagrożeniem dla środowiska. Eksperci apelują: czas na zmiany w świętowaniu.
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Andrzej Wyrobiec złożył rezygnację ze stanowiska. Resort poinformował, kto przejmie nadzór nad departamentami, które koordynował.
"Jest to obowiązek moralny i naukowy" – podkreśla Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), apelując do Chin, by udostępniły jej dane, które mogą pozwolić zrozumieć genezę COVID-19.
W nowym roku więcej czeka nas gróźb i niepewności niż baśni. Idą czasy złe i burzliwe, trzeba porzucić złudzenia i usypiającą wiarę w pięknego królewicza albo przyjazne krasnoludki.
W grudniu – po raz kolejny – wzrósł odsetek Polaków, którzy negatywnie oceniają rząd Donalda Tuska i samego premiera – wskazuje sondaż przeprowadzony przez CBOS.
Na Śnieżkę – najwyższy szczyt Karkonoszy oraz Sudetów – probował wjechać rowerem mężczyzna. Władze Karkonoskiego Parku Narodowego zaznaczają, że to zachowanie skrajnie nieodpowiedzialne.
Osiągnięcie neutralności klimatycznej jest św. Graalem cywilizacji cyfrowej. Ambicje i cele na tej drodze są olbrzymie. Nie da się ich zrealizować bez rozwoju inteligentnych sieci energetycznych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas