Aktualizacja: 21.11.2024 18:35 Publikacja: 19.08.2022 10:00
Znaczenie rodziny Bayraktarów mocno wzrosło po ślubie prezesa Baykar Makina Selcuka Bayraktara (w środku z lewej) z córką prezydenta Turcji Sümeyye (druga z lewej). Podczas festiwalu Technofest w Stambule w 2019 r. Recep Erdogan (z prawej) i jego żona Emine pozowali do wspólnych fotografii z zięciem i eksportowym produktem jego firmy
Foto: Tolga Adanali/Zuma Press/Forum
Kiedy 26-letni Selcuk, jeszcze jako student prestiżowego Massachusetts Institute of Technology (MIT), prezentował w 2005 r. tureckim oficjelom w polu pszenicy pierwszego zaprojektowanego przez siebie bezzałogowca, nie wzbudził większego entuzjazmu. „Z odpowiednim wsparciem rządu Turcja w ciągu pięciu lat może stać się liderem tej branży. U amerykańskich producentów przy technologii dronów pracuje wielu młodych Turków, którzy chcieliby wrócić do kraju, jeśli pojawią się tam odpowiednie firmy” – opowiadał z młodzieńczym zapałem. Nie wystarczyło to do przekonania gości do pierwszych zakupów przez państwowe agencje zbrojeniowe, ale Selcuk nie złożył broni. Rok później wygrał konkurs organizowany przez siły zbrojne i zdobył pierwszy kontrakt na dostawę 19 dronów zwiadowczych startujących z ręki – minibayraktarów.
Straszenie dziś Polaków wojną jest niepotrzebne i szkodliwe. Choć niestety nie jest absurdalne.
Głośne „Imperium mrówek” Bernarda Werbera doczekało się wersji komputerowej!
100 lat po Noblu za powieść „Chłopi” zainteresowanie utworem nie słabnie.
Sean Carroll zamierza przedstawić kluczowe działy fizyki i pozyskać dla niej „czytelników bez przygotowania”. Czy mu się to udaje?
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Horrorowa logika staje w „Nieumarłych” na głowie, kiedy martwi wracają do żywych. Grozę zastępuje w nich bowiem żałoba.
Chorwacja dzięki pięknej i różnorodnej przyrodzie, wspaniałym zabytkom, kulturze i atrakcjom oferuje niezapomniane doświadczenia przez cały rok. Magiczna przedświąteczna atmosfera zimą, aktywności na świeżym powietrzu wiosną, błogi relaks latem czy delektowanie się bogactwem smaków jesienią, to tylko niektóre z wielu interesujących propozycji na ciekawe spędzenie czasu w Chorwacji.
Po raz pierwszy od 25 lat Parlament Europejski nie odrzucił żadnego z kandydatów na komisarzy. To wcale jednak nie jest oznaką zgody między partiami europejskiego głównego nurtu.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. USA chcą umorzyć Ukrainie 4,65 mld dolarów długu.
Eksperci z firmy Cushman & Wakefield ogłosili listę najdroższych ulic na świecie. Na czele tym razem znalazło się jedno z miast Europy. W ten sposób przerwana została dominacja nowojorskiej Piątej Alei.
Nowa administracja Donalda Trumpa będzie jeszcze mocniej wspierać Izrael. Co kształtuje politykę USA? W najnowszym odcinku podcastu „Rzecz w tym” Michał Płociński rozmawia z Philipem Steele’em, amerykańskim historykiem, o głębokich korzeniach chrześcijańskiego syjonizmu oraz współczesnej ideologii chrystianizmu i ich kolosalnym wpływie na światopogląd białych Amerykanów.
Ukraińcy niszczą rosyjskie sztaby i magazyny amunicji za pomocą pocisków dalekiego zasięgu, Rosjanie szantażują bronią jądrową.
Europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk poinformował, że wysłał do prezydenta-elekta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa list, w którym wspomniał między innymi o kwestii reparacji za szkody wyrządzone Polsce przez Niemcy w czasie II wojny światowej.
Piotr Pogonowski, były szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, uporczywie nie stawia się na wezwania sejmowej komisji. Szkopuł w tym, że jeden sąd wydał dwa odmienne postanowienia w sprawie jego stawiennictwa.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas