Pożegnanie z klasą średnią

Czy pandemia okaże się gwoździem do trumny klasy średniej, najważniejszej grupy dla stabilności demokracji i państwa prawa? Jak rewolucja cyfrowa zmieni społeczeństwo? I kto przejmie funkcje, które do tej pory sprawowała klasa średnia? O tym dyskutują Hubert Salik i Michał Płociński w podcaście „Posłuchaj, Plus Minus”.

Aktualizacja: 15.02.2021 10:39 Publikacja: 15.02.2021 10:35

Pożegnanie z klasą średnią

Foto: Plus Minus, Konrad Siuda

„Pandemia przyspieszyła polaryzację dochodów i wzrost nierówności. Gdy już minie, nasze społeczeństwa mogą okazać się podzielone na nielicznych uprzywilejowanych i walczącą o związanie końca z końcem resztę” – pisze Jędrzej Bielecki w najnowszym magazynie „Plus Minus”. A prof. Andrzej Zybertowicz dodaje: „Część klasy średniej przejdzie do nowej klasy kreatywnej, związanej z kolejnymi fazami rewolucji cyfrowej. Tylko że większość ludzi nie jest fizjologicznie zdolna do wykonywania prac wysoce kreatywnych”. Obrazu dopełnia reportaż Anety Wawrzyńczak o pokoleniu dzisiejszych 30-latków, które plany i aspiracje dołączenia do klasy średniej musiało przez pandemię odłożyć, pytanie, czy nie na zawsze.

19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Plus Minus
Co można wyczytać z priorytetów prezydencji przygotowanych przez polski rząd? Niewiele
Plus Minus
Po co organizowane są plebiscyty na słowo roku? I jakie słowa wygrywały w innych krajach
Plus Minus
Gianfranco Rosi. Artysta, który wciąż ma nadzieję
Plus Minus
„Rozmowy o ludziach i pisaniu”. Dojmujące milczenie telefonu w domu
Plus Minus
„Trojka” Izabeli Morskiej. Tożsamość i groza w cieniu Rosji