Komu potrzebny jest rzecznik praw obywatelskich?

Sędziego Wojciecha Hermelińskiego czy senator Lidię Staroń wymienia się w kuluarach jako kompromisowych kandydatów na rzecznika praw obywatelskich. Klucz jest w rękach Jarosława Kaczyńskiego. Może woli on Polskę bez urzędu RPO?

Publikacja: 23.04.2021 10:00

Rzecznik może napominać, perswadować, proponować, ewentualnie kierować wnioski do sądów czy do TK. N

Rzecznik może napominać, perswadować, proponować, ewentualnie kierować wnioski do sądów czy do TK. Nie ma mocniejszych narzędzi. W tym sensie Adam Bodnar tylko pośrednio wzmacniał lewą stronę ideowych i politycznych dyskursów

Foto: Forum

Opozycja wieści gromkimi słowami przejęcie przez PiS ostatniego niezależnego urzędu w Polsce. Chodzi naturalnie o rzecznika praw obywatelskich. Więcej nawet, oskarża PiS o zamiar wygaszenia samej instytucji. „Murem za Bodnarem" – takimi hasłami dekoruje się tysiące profili w mediach społecznościowych.

Przypomnijmy: Trybunał Konstytucji z pisowską większością uznał, że Adam Bodnar nie może pełnić tej funkcji, skoro wybrano go więcej niż pięć lat temu i powinien odejść już przed siedmioma miesiącami. Wybór nowego rzecznika przez prawicowy Sejm i opozycyjny Senat jest wciąż mało prawdopodobny. Za to TK nakazuje parlamentowi wypełnić tę lukę nowym prawem, regulującym sytuację, gdy stary rzecznik skończył urzędowanie, a nowy nie został wybrany.

Pozostało jeszcze 95% artykułu

Tylko 99 zł za rok czytania.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję? - możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Plus Minus
Artysta wśród kwitnących żonkili
Plus Minus
Dziady pisane krwią
Plus Minus
„Dla dobra dziecka. Szwedzki socjal i polscy rodzice”: Skandynawskie historie rodzinne
Plus Minus
„PGA Tour 2K25”: Trafić do dołka, nie wychodząc z domu
Plus Minus
„Niespokojne pokolenie”: Dzieciństwo z telefonem