Dwie koncepcje człowieka

Na niedzielę 16 maja berliński jezuita o. Jan Korditschke zapowiedział specjalne nabożeństwo, podczas którego ma błogosławić pary tej samej płci. W maju w ponad stu kościołach nominalnie katolickich odbywają się święta błogosławieństwa, podczas których, przy łopotaniu tęczowych flag, księża błogosławią „wszystkie kochające się pary pod hasłem #liebegewinnt" (miłość zwycięża), bez względu na ich orientację seksualną. Część ekspertów uważa, że to już schizma, ponieważ w marcu papież zgodził się na publikację przez Kongregację Nauki Wiary oświadczenia, w którym Kościół zakazał błogosławieństwa czy jakiegokolwiek kościelnego uznawania związków osób tej samej płci. Księża niemieccy zwracają się więc przeciwko nauczaniu własnego Kościoła.

Publikacja: 14.05.2021 18:00

Dwie koncepcje człowieka

Foto: AdobeStock

Problemem nie jest tu wyłącznie kwestia posłuszeństwa czy nie – choć oczywiście hierarchiczna struktura Kościoła posłuszeństwa wymaga. Problemem jest to, że niemieccy księża, decydując się na taki ruch, odrzucają pewną bardzo ważną część katolickiej wiary. W pasjonującej dyskusji, zorganizowanej kilka dni temu przez Instytut Tertio Millennio, między wybitnym prawnikiem prof. Josephem Weilerem a wybitnym katolickim filozofem prof. Georgem Weigelem, ten ostatni przypomniał, że spór pomiędzy nauczaniem Kościoła a nowoczesnością dotyczy przede wszystkim antropologii. Tym, co różni Kościół od myślenia w duchu tzw. ponowoczesności, jest inne rozumienie tego, kim jest człowiek. Pierwsza antropologia opiera się na koncepcji natury człowieka stworzonego przez Boga, tę drugą Weigel nazywa opartą na przyjemności.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Plus Minus
Bogusław Chrabota: Dlaczego broń jądrowa nie zostanie użyta
Plus Minus
„Empire of the Ants”: 103 683 zwiedza okolicę
Plus Minus
„Chłopi”: Chłopki według Reymonta
Plus Minus
„Największe idee we Wszechświecie”: Ruch jest wszystkim!
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Plus Minus
„Nieumarli”: Noc żywych bliskich