Tylko 99 zł za rok czytania.
Co zyskasz kupując subskrypcję? - możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Aktualizacja: 05.06.2015 02:00 Publikacja: 05.06.2015 02:00
Ogród sióstr szarytek: bzy, stare śliwy, mlecze. Oaza na Powiślu czy kość niezgody?
Foto: Fotorzepa/Waldemar Kompała
Powiśle. Jedna z najmodniejszych dzielnic Warszawy. Jeszcze w XIX wieku mieszkała tu biedota – piaskarze, bednarze, rybacy i prostytutki. Dziś ulice zapełniają studenci, hipsterzy sączący sojowe latte z papierowych kubków i wycieczki ciągnące do Centrum Nauki Kopernik. Od kilku lat Powiśle wzbudza też ogromne zainteresowanie deweloperów stawiających tu luksusowe apartamentowce.
Jeden właśnie powstaje. Na rogu ulic Kruczkowskiego i Tamki. W oczy już kłuje szklano-metaliczny szkielet. Budynek stawia znana firma Ronson. Inwestycję reklamuje jako „kwintesencję Powiśla". Na stronie internetowej zapewnia, że nawiązuje do historycznej zabudowy dzielnicy. „Szlachetne materiały w kolorach ziemi, w tym – wykorzystany w elewacji – piaskowiec. Ozdobne gzymsy z metalowymi elementami oraz odlewy klasycznych balustrad balkonowych. Przestronne i funkcjonalne części wspólne" – zachwala produkt deweloper. Na dachu ma się znaleźć ogród. „To przywilej nielicznych mieszkańców wielkich metropolii. Teraz relaks w zieleni nad tętniącym życiem miastem jest możliwy także w Warszawie" – reklamuje dalej i podkreśla, że Tamka 29 to jeden z niewielu apartamentowców w stolicy, którego mieszkańcy mają dostęp do tarasu o powierzchni ponad 200 mkw. Z ogrodu ma się roztaczać wyjątkowy widok, a zmysły przyszłych mieszkańców będzie koić szlachetna zieleń: drzewa i krzewy, kwiaty, elementy bonsai i trawy.
„Cannes. Religia kina” Tadeusza Sobolewskiego to książka o festiwalu, filmach, artystach, świecie.
„5 grudniów” to powieść wybitna. James Kestrel po prostu zna się na tym, o czym pisze; Hawaje z okresu II wojny,...
„BrainBox Pocket: Kosmos” pomoże poznać zagadki wszechświata i wyćwiczyć pamięć wzrokową.
Naukowcy zastanawiają się, jak rozwijać AI, by zminimalizować szkody moralne.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
„The Electric State” to najsłabsze dzieło w karierze braci Russo i prawdopodobnie najdroższy film w historii Net...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas