Cybersłużąca dla starszej pani

Ludzie w podeszłym wieku wymagają wsparcia, opieki i... towarzystwa, a w gwałtownie starzejącym się społeczeństwie jedynie roboty będą w stanie podołać temu wyzwaniu.

Aktualizacja: 13.07.2015 14:57 Publikacja: 12.07.2015 01:01

Robear budowany przez Konsorcjum Riken i Sumitomo Riko Company w Nagoi wygląda jak maskotka, ale ma

Robear budowany przez Konsorcjum Riken i Sumitomo Riko Company w Nagoi wygląda jak maskotka, ale ma dość siły, by dźwigać pacjentów

Foto: materiały prasowe

Dzieci, które rodzą się dzisiaj, będą żyły dłużej niż ich rodzice. W Europie chłopcy dożyją 90 lat, dziewczynki około 95. W roku 2050 na świecie będzie półtora miliarda ludzi w wielu powyżej 65 lat.

Utrzymanie w sprawności nie tylko ciała, ale i umysłu ludzi starszych, wymaga coraz więcej czasu. Niebagatelną rolę odgrywa internet. Można tam np. znaleźć serwisy przeznaczone dla seniorów. Gry planszowe, którymi zajmowani byli pensjonariusze domów spokojnej starości jeszcze kilkanaście lat temu, powoli odchodzą w przeszłość. Teraz mnóstwo gier dostępnych jest w sieci, między nimi łamigłówki, sudoku, najróżniejsze puzzle czy gry służące poprawie pamięci, np. Brain Age.

Ludziom starszym znakomicie służą też serwisy, takie jak Skype czy inne komunikatory. Dzięki nim seniorzy mogą kontaktować się z lekarzem, który jest w stanie ocenić ogólny stan starszej osoby i wcześnie dostrzec np. objawy demencji. Komunikatory mają też kapitalne znaczenie dla kontaktu z rodziną, która często oddalona jest o wiele kilometrów.

Pozostało jeszcze 92% artykułu

Tylko 99 zł za rok czytania.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję? - możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Plus Minus
„Cannes. Religia kina”: Kino jak miłość życia
Plus Minus
„5 grudniów”: Długie pożegnanie
Plus Minus
„BrainBox Pocket: Kosmos”: Pamięć szpiega pod presją czasu
Plus Minus
„Moralna AI”: Sztuczna odpowiedzialność
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Plus Minus
„The Electric State”: Jak przepalić 320 milionów