Wiosną, na inaugurację cyklu „Perspektywy dla Polski", Jarosław Gowin, wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii, mówił „Rzeczpospolitej", że przed polską gospodarką czas wielkich wyzwań i przełomowych zmian. Ich nadrzędnym celem – w perspektywie miesięcy, lat, a nawet dekad – będzie dostosowanie się do nowej, postcovidowej rzeczywistości. Jego zdaniem kluczowe jest w tym kontekście wspieranie biznesu oraz wzmacnianie jego relacji ze światem nauki i nowoczesnych technologii, a także powiązanie działań ze społeczną wrażliwością ekologiczną i wkomponowanie ich w unijny Zielony Ład.
Z kolei Tadeusz Kościński, minister finansów, funduszy i polityki regionalnej, podkreślał, że wywołany przez pandemię kryzys był szokiem gospodarczym, w efekcie którego znaleźliśmy się w zupełnie nieznanej, wręcz ekstremalnej sytuacji gospodarczej i społecznej. A jednym z priorytetów jego resortu stał się udział w zapewnieniu sprawnej realizacji projektów współfinansowanych ze środków unijnych i niwelowanie skutków pandemii.
Jak akcentował minister, pandemia to niejedyne wyzwanie. Kolejnym jest przeciwdziałanie zmianom klimatycznym. W przypadku Polski i UE celem jest dążenie do neutralności klimatycznej do 2050 r. Dlatego Polska działa na rzecz transformacji gospodarki z wysokoemisyjnej na niskoemisyjną. Transformacja ta powinna być przede wszystkim sprawiedliwa, co będzie możliwe dzięki wykorzystaniu środków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, podkreślał Tadeusz Kościński. Oba resorty objęły nasz cykl patronatem honorowym.
Cel: zielona energia
Bodaj największym wyzwaniem na drodze do neutralności klimatycznej jest transformacja obejmująca szeroko pojęty sektor elektroenergetyczny. Jak wskazuje Wojciech Dąbrowski, prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej, w ciągu najbliższych lat podstawą rozwoju Grupy PGE będą inwestycje w odnawialne źródła energii (OZE). – Mamy w tym obszarze bardzo ambitne plany, które zapowiedzieliśmy w strategii Grupy PGE. PGE jako jedno z pierwszych przedsiębiorstw w regionie ogłosiła cel neutralności klimatycznej do 2050 roku, jednak już w ciągu najbliższej dekady PGE stanie się zupełnie innym przedsiębiorstwem – mówi.
– Już teraz podejmujemy konkretne decyzje i realizujemy inwestycje, które przybliżą Grupę PGE do neutralności klimatycznej. Na początku 2021 roku podpisaliśmy umowę inwestycyjną z Orsted na budowę farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim o łącznej mocy do 2,5 GW. Morskie farmy wiatrowe to inwestycja strategiczna dla krajowego bezpieczeństwa energetycznego, dlatego też po 2030 roku wybudujemy jeszcze 1 GW w tej technologii i to z pewnością nie jest nasze ostatnie słowo. Naszym celem jest także 3 GW w fotowoltaice oraz co najmniej 1 GW w lądowych farmach wiatrowych, co umocni naszą pozycję lidera w obszarze energetyki odnawialnej. Realizujemy plan zmiany paliwa węglowego na gazowe w elektrociepłowniach Grupy PGE. Inwestujemy także w program budowy magazynów energii. Nasz plan w tym obszarze to 800 MW do 2030 r. – wymienia prezes Dąbrowski.