Materiał powstał we współpracy z T-Mobile Polska
Coraz szersze wdrażanie nowych technologii to przyszłość gospodarek. Cyfryzacja to jeden z globalnych megatrendów także w biznesie. Ma on bardzo bezpośrednie przełożenie na działalność firm w skali lokalnej, również w Polsce. Jakie są główne wyzwania dla przedsiębiorstw w tym obszarze?
Wojciech Szczeciak: Przyszłość przedsiębiorczości, dynamiczny rozwój firm i ich ekspansja będą oparte głównie na wiedzy, umiejętnościach i kompetencjach cyfrowych. W obliczu postępującej zmiany cyfrowa edukacja przedsiębiorstw i inwestycje w proces cyfryzacji stają się kluczowymi i najważniejszymi potrzebami.
Wiąże się to z zatrudnieniem wysoko wykwalifikowanych i kosztownych ekspertów IT, których na rynku brakuje. Ponadto wdrożenie nowych technologii i rozwiązań cyfrowych to również koszty związane z zakupem, wdrożeniem i utrzymaniem infrastruktury.
Kolejnym wyzwaniem jest zapewnienie ciągłości działania kluczowych aplikacji, które są coraz częściej celem ataków cyberprzestępców. Obecnie szacujemy, że jedynie ok. 60 proc. polskich firm widzi potrzebę głębszej digitalizacji, a ok. 40 proc. z nich wykorzystuje w biznesie jedynie podstawowe narzędzia informatyczne. Wprowadzenie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur zapewne zmieni te dane. Krajowy System e-Faktur jest rozwiązaniem w pełni chmurowym, co oznacza, że cały rynek w naturalny sposób przeniesie część swoich procesów biznesowych do chmury.