Co do zasady regulacje Karty nauczyciela (ustawy z 26 stycznia 1982 r., DzU z 2006 r. nr 97, poz. 674 ze zm., dalej KN) stosuje się do nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych zatrudnionych w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach oraz zakładach kształcenia i placówkach doskonalenia nauczycieli działających na podstawie ustawy o systemie oświaty, zakładach poprawczych, schroniskach dla nieletnich oraz rodzinnych ośrodkach diagnostyczno-konsultacyjnych działających na podstawie ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich i publicznych kolegiach pracowników służb społecznych. Zatem grupa, która podlega specjalnym przepisom, nie jest mała.
Najnowsze orzecznictwo Sądu Najwyższego odnosi się przede wszystkim, bezpośrednio lub pośrednio, do kwestii możliwości zakończenia współpracy z nauczycielem, w tym mianowanym.
Mniejsza liczba godzin
Dyrektor szkoły ma prawo rozwiązać stosunek pracy z nauczycielem z powodu m.in. „zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania" (art. 20 ust. 1 pkt 2 KN). Musi jednak istnieć związek przyczynowy między tymi zmianami a brakiem możliwości dalszego zatrudniania pedagoga w pełnym wymiarze zajęć.
Zatem fakt, że w placówce zachodzą zmiany organizacyjne powodujące zmniejszenie liczby oddziałów lub planu nauczania, nie może być samoistną podstawą ograniczenia pensum lub rozwiązania umowy o pracę z nauczycielem. Rozwiązanie umowy jest możliwe tylko wtedy, gdy bezpośrednim skutkiem tych działań jest niemożność zatrudniania nauczyciela w dotychczasowym wymiarze zajęć.
Wówczas, zdaniem SN, nie ma znaczenia, czy w pisemnym akcie rozwiązania stosunku pracy wskazano wprost na niemożliwość dalszego zatrudniania nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć (wyrok SN z 24 maja 2011 r., III PK 68/10).