Urlop nauczyciela akademickiego

Dopiero po przepracowaniu 15 lat nauczyciel akademicki będzie mógł się starać?o wolne na poratowanie zdrowia. Za to więcej osób skorzysta z urlopu naukowego.

Publikacja: 06.05.2014 10:00

Urlop nauczyciela akademickiego

Foto: www.sxc.hu

Choć rząd na razie wstrzymał prace nad nowelizacją Karty nauczyciela, chce zmienić uprawnienia nauczycieli akademickich. Urlop dla poratowania zdrowia możliwy będzie dopiero po 20 latach pracy na uczelni, a nie jak dotychczas po pięciu. Na ostatnim posiedzeniu sejmowej podkomisji zajmującej się projektem nowelizacji prawa o szkolnictwie wyższym resort nauki zgodził się na zmniejszenie tego limitu do 15 lat.

Rektorzy chcą zmian

– Rektorzy skarżą się na nadużywanie urlopów dla poratowania zdrowia. Zdarza się nawet, że 10 proc. załogi korzysta z tego rozwiązania. Często to ucieczka przed napisaniem pracy habilitacyjnej – tłumaczyła Daria Lipińska-Nałęcz, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego.

Brakuje jednak zbiorczych danych o wykorzystywaniu urlopów. Z informacji uzyskanych na uczelniach publicznych wynika, że w ciągu roku przebywa na nich nie więcej niż 2 proc. nauczycieli akademickich. Przy czym na urlopy dłuższe niż 12 miesięcy idzie ok. 10 proc. z nich.

Rok zamiast dwóch

Łączny wymiar urlopu dla poratowania zdrowia w ciągu całego zatrudnienia na uczelni nie będzie mógł przekroczyć roku. Obecnie to dwa lata. Gdy urlop wykorzystywany będzie w częściach, kolejnego wolnego od pracy można się będzie spodziewać nie wcześniej niż po upływie trzech lat od zakończenia ostatniego.

– Piętnaście lat to najwięcej, na ile można się zgodzić. Po tylu latach pracy ze studentami zmiany w układzie głosowym mogą być nieodwracalne. W ostatnich latach uprawnienia nauczycieli akademickich i tak zostały okrojone – mówi Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

2,5 mln zł rocznie mają wynieść oszczędności na uczelnianych urlopach?na poratowanie zdrowia

Wydłużenie stażu pracy, po którym można wziąć urlop dla poratowania zdrowia, wprowadzono do projektu na wniosek Ministerstwa Finansów.

– Nauczyciele akademiccy tak samo jak pracownicy innych grup zawodowych w razie choroby mają prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego, tj. do wynagrodzenia w razie chorobowego czy zasiłku chorobowego, a ponadto prawo do płatnego urlopu przeznaczonego na cele naukowe oraz na przygotowanie rozprawy doktorskiej – podkreśla Hanna Majszczyk, wiceminister finansów, w uwagach do projektu nowelizacji.

134 uczelnie publiczne działają w Polsce ?według danych z elektronicznego systemu POL-on

Zmieniona ma zostać także sama procedura przyznawania urlopu dla poratowania zdrowia. Orzeczenia o potrzebie jego udzielenia nie będzie wydawać jak dotychczas lekarz prowadzący, ale lekarz posiadający uprawnienia do wykonywania badań profilaktycznych pracujący w jednostce służb medycyny pracy, z którą uczelnia zawarła umowę. Nauczycielowi akademickiemu oraz uczelni będzie przysługiwało odwołanie od orzeczenia lekarskiego do wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy właściwego ze względu na miejsce zamieszkania nauczyciela akademickiego lub ze względu na siedzibę uczelni.

Przerwa na naukę

Zmiany są przewidziane także w urlopach na prowadzenie badań poza uczelnią. Wprowadzona również zostanie możliwość udzielania nauczycielowi akademickiemu posiadającemu stopień doktora (a nie jak dotychczas tylko mianowanemu nauczycielowi akademickiemu) płatnego urlopu naukowego na prowadzenie badań poza uczelnią.

– To słuszna zmiana, ale taki urlop nie powinien być udzielany jedynie na prowadzenie prac badawczych, lecz także na przykład na podsumowanie dorobku i napisanie książki – uważa Janusz Rak z Rady Szkolnictwa Wyższego i Nauki Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Na to Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego się jednak nie zgodziło. Sejmowa podkomisja stała ds. nauki i szkolnictwa wyższego będzie na dzisiejszym posiedzeniu kontynuować prace nad projektem.

Choć rząd na razie wstrzymał prace nad nowelizacją Karty nauczyciela, chce zmienić uprawnienia nauczycieli akademickich. Urlop dla poratowania zdrowia możliwy będzie dopiero po 20 latach pracy na uczelni, a nie jak dotychczas po pięciu. Na ostatnim posiedzeniu sejmowej podkomisji zajmującej się projektem nowelizacji prawa o szkolnictwie wyższym resort nauki zgodził się na zmniejszenie tego limitu do 15 lat.

Rektorzy chcą zmian

Pozostało jeszcze 89% artykułu
Sądy i trybunały
Adam Bodnar ogłosił, co dalej z neosędziami. Reforma już w październiku?
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce