Nowe wyzwania dla liderów zmian

Zgłoszenia w ramach konkursu pokazują, że innowacyjność w polskich firmach odgrywa coraz ważniejszą rolę i pozwala zdobywać przewagi konkurencyjne.

Publikacja: 18.11.2020 04:00

Jurorzy konkursu „Rzeczpospolitej” wyłonili najbardziej nowatorskie projekty opracowywane i wdrażane

Jurorzy konkursu „Rzeczpospolitej” wyłonili najbardziej nowatorskie projekty opracowywane i wdrażane przez polskie firmy

Foto: shutterstock

Trwająca od wiosny pandemia mocno odmieniła rzeczywistość, w której działają zarówno młode, innowacyjne spółki, jak również już dojrzalsze firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

"Orzeł Innowacji".
Dodatek specjalny "Rzeczpospolitej".

Koronawirus sprawił, że dostęp do kapitału wysokiego ryzyka znacznie się skomplikował, a jednocześnie okazał się katalizatorem i akceleratorem zmian – często rewolucyjnych, których wdrożenia w przedsiębiorstwach w innym wypadku trwałyby latami, a być może nigdy się nie zadziały. Sytuacja ta nie pozostała też bez wpywu na konkurs Orzeł Innowacji.

Konkurs napawa optymizmem

– Tegoroczny peleton w wyścigu po Orły Innowacji był bardzo rozciągnięty, a poziom zgłoszeń bardzo zróżnicowany, zarówno jeśli chodzi o dojrzałość przedsięwzięć, jak i ich innowacyjność – komentuje Hubert Turaj, partner zarządzający, EDISONDA, Grupa Grant Thornton, jeden z jurorów konkursu. – Pojawiło się jednak kilku wyraźnych liderów, którzy sprawiają, że tegoroczna edycja konkursu napawa optymizmem – podkreśla.

– Zgłoszenia, z którymi mieliśmy okazję się zapoznać, pokazują, że innowacje odgrywają ważną rolę w wielu branżach, w których działają małe firmy, i często przekładają się na ich przewagę konkurencyjną – mówi Dominika Goleniowska-Milinković, kierownik zespołu Open Innovation w Tauronie. – Różnorodność sfer życia klientów indywidualnych i odbiorców biznesowych, które zostały poruszone w zgłoszonych rozwiązaniach, potwierdzają stały rozwój sektora MŚP oraz umiejętność i gotowość młodych firm do szybkiego reagowania i odpowiadania na bieżącą sytuację rynkową przez dostosowanie się do potrzeb odbiorców – kontynuuje.

W kontekście pandemii ma to kluczowe znaczenie.

Liczy się skalowalność

Jurorzy przy wyborze najlepszych projektów i rozwiązań kierowali się potencjałem rynkowym produktów, tym, czy odpowiadają one na bieżące potrzeby rynku.

– Zwracaliśmy też uwagę na kluczowy dla osiągnięcia przewagi konkurencyjnej poziom innowacyjności rozwiązania, możliwości jego skalowalności i potencjał biznesowy – wskazuje Dominika Goleniowska-Milinković.

Grant Thornton, audytor konkursu, przede wszystkim zwracał zaś uwagę na jakość zgłoszeń z formalnego punktu widzenia. – Oceniamy zgłoszenia pod kątem kompletności, szczegółowości, aktualności zgłaszanego rozwiązania oraz wiarygodności – wyjaśnia Paweł Zaczyński, dyrektor w departamencie audytu Grant Thornton.

W grupie średnich i dużych firm prawie jedna czwarta zgłoszeń została odrzucona w związku z niespełnieniem kryteriów formalnych. W grupie tej konkurowały m.in. duże firmy prywatne, jak i państwowe przedsiębiorstwa.

– W grupie startupów sytuacja była zróżnicowana. W kategorii projekt z potencjałem Polska–świat wszystkie zgłoszenia spełniły kryteria formalne i były brane pod uwagę. Jeśli chodzi o zgłoszenia w kategorii nagroda specjalna większość zgłoszeń była wysokiej jakości – podkreśla Paweł Zaczyński.

Czytaj więcej na: https://orzelinnowacji.rp.pl/

Laureaci konkursu "Orzeł Innowacji"

Kategoria: Startupy

1. Startup z potencjałem Polska-Świat:

Nagroda: Holo4Labs sp. z o.o., Talent Alpha
Wyróżnienie: Trainers Organization & ITFF

2. Startup z potencjałem Polska-Świat projekt:

Wyróżnienie: Sara AI sp. z o.o., Tixon Care sp. z o.o.

3. Najlepsze rozwiązanie technologiczne:

Wyróżnienia: Skriware, Chronospace sp. z o.o., Notinote sp. z o.o.

4. Najlepsze rozwiązanie technologiczne projekt:

Nagroda: SOLHOTAIR sp. z o.o., Thorium Space
Wyróżnienia: WARMIE sp. z o.o., KPMP Krzysztof Przybylski, Blokado sp. z o.o., AQUARes

5. Rozwiązanie dla dobra wspólnego:

Wyróżnienia: DEHT SA

Kategoria: Przedsiębiorstwa

Nagroda: LPP SA
Wyróżnienia: POLREGIO, Pronar sp. z o.o., Zylia sp. z o.o., Compensa TU SA Vienna Insurance Group, Veolia Energia Polska SA, S-Labs

Nagroda specjalna - INNOWACYJNE ROZWIĄZANIE OGRANICZAJĄCE SKUTKI PANDEMII COVID-19:

Nagroda: Warsaw Genomics, PZU SA
Wyróżnienia: SENSE Software sp. z o.o.

Trwająca od wiosny pandemia mocno odmieniła rzeczywistość, w której działają zarówno młode, innowacyjne spółki, jak również już dojrzalsze firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

"Orzeł Innowacji".
Dodatek specjalny "Rzeczpospolitej".

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Orzeł Innowacji
Rodzimy sektor bezpieczeństwa potrzebuje polskich innowacji
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Orzeł Innowacji
AI zaprzęgnięta do słuchania płuc
Orzeł Innowacji
Wydrukujemy ludzką łąkotkę
Orzeł Innowacji
„Rzeczpospolita” już po raz 10. nagrodziła innowacyjne firmy
Orzeł Innowacji
Poznaliśmy laureatów nagród „Rzeczpospolitej”