AI zaprzęgnięta do słuchania płuc

Chcemy, żeby nasze urządzenie znajdowało się w każdym domu, tak jak dzisiaj termometr – mówi Paweł Elbanowski, Chief Operation Officer&Co-Founder w StethoMe.

Publikacja: 13.12.2024 09:42

AI zaprzęgnięta do słuchania płuc

Foto: mat. pras.

Skąd wziął się pomysł, żeby opracować elektroniczny stetoskop i zrobić biznes na takim urządzeniu?

Pomysł, jak zawsze w takich przypadkach, wziął się z potrzeby. Doktor Honorata Hafke-Dys, która jest współzałożycielem spółki, w pewnym momencie trafiła do szpitala z zapaleniem płuc swojego dziecka. Najnormalniej w świecie przegapiła symptomy. Spędzając siedem dni w szpitalu, widziała, w jaki sposób badane są płuca, obserwowała rozbieżności w opiniach lekarzy. I jako pracownik naukowy, fizyk i biofizyk zaczęła zgłębiać temat dźwięków w układzie oddechowym, ich identyfikacji i klasyfikacji. Z drugiej strony ja ze wspólnikami prowadziłem firmę informatyczną. Spotkaliśmy się na Facebooku. Wspólnie stwierdziliśmy, że jesteśmy w stanie wdrożyć rozwiązanie, które będzie takim termometrem dla płuc, czyli urządzeniem pierwszego użycia w przypadku wątpliwości co do stanu układu oddechowego. To był rok 2015. Czyli już dziewięć lat temu, ale opracowanie wyrobów medycznych i wdrażanie ich na rynek trwa bardzo długo. Teraz StethoMe AI już jest na rynku.

Pozostało jeszcze 82% artykułu

119 zł za rok czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

Orzeł Innowacji
Wydrukujemy ludzką łąkotkę
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Orzeł Innowacji
„Rzeczpospolita” już po raz 10. nagrodziła innowacyjne firmy
Orzeł Innowacji
Poznaliśmy laureatów nagród „Rzeczpospolitej”
Orzeł Innowacji
Firmy technologiczne czekają na lepsze czasy
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego