Istnienie ważnego interesu powinien wykazać podatnik

Organ podatkowy jako przedstawiciel Skarbu Państwa posiada kompetencje do określania interesu publicznego i jego uzasadniania. Ważny interes podatnika określa i uzasadnia podatnik, a wagę tego uzasadnienia ocenia organ

Aktualizacja: 22.03.2010 03:30 Publikacja: 22.03.2010 02:00

Istnienie ważnego interesu powinien wykazać podatnik

Foto: www.sxc.hu

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wlkp. z 21 stycznia 2010 r., (I SA/Go 453/09)[/b]

[srodtytul] Jaki jest problem[/srodtytul]

Naczelnik urzędu skarbowego odmówił umorzenia odsetek od zaległości w podatku od towarów i usług za lata 2003 – 2008 i umorzenia połowy należności głównych w tym podatku oraz rozłożenia na raty pozostałej części zaległości.

Strona wskazała, że brak zapłaty podatków został spowodowany okolicznościami niezależnymi od niej, tj. niezapłaceniem zobowiązań przez kontrahentów oraz kradzieżami elementów rusztowań, które w ramach prowadzonej przez nią działalności mogły być wynajmowane innym osobom, co umożliwiłoby jej uzyskanie stałych przychodów.

Nie pomogło odwołanie do izby skarbowej, która utrzymała w mocy decyzję urzędu skarbowego. Sprawa trafiła do WSA.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

Sąd stwierdził, że w sprawie nie doszło ani do naruszenia przepisów proceduralnych, ani materialnych.

Przypomniał, że pojęcie „interes publiczny” oznacza dyrektywę postępowania nakazującą mieć na uwadze respektowanie wartości wspólnych dla całego społeczeństwa, takich jak sprawiedliwość, bezpieczeństwo, zaufanie obywateli do organów władzy, sprawność działania aparatu państwowego itp.

[b]Wynika to z wyjątkowego charakteru instytucji umorzenia stanowiącej odstępstwo od zasady równości i powszechności opodatkowania. Zasadą musi pozostać płacenie podatków w sposób i w terminach przewidzianych przez prawo. Jedynie nadzwyczajne okoliczności mogą spowodować odstępstwo od tej reguły.[/b]

Z brzmienia art. 67a § 1 [link=ttp://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=582ECDA0581859658EA2BD1E83B507D8?n=1&id=176376&wid=328885]ordynacji podatkowej [/link]nie wynika prawo organu podatkowego do określania ważnego interesu podatnika. Organ podatkowy jako przedstawiciel Skarbu Państwa posiada kompetencje do określania interesu publicznego i jego uzasadniania.

Ważny interes podatnika określa i uzasadnia podatnik, a wagę tego uzasadnienia ocenia organ. Wymienione w art. 67a § 1 ordynacji interes publiczny i słuszny interes obywatela nie są wobec siebie konkurencyjne ani też żaden z nich nie może być w państwie prawnym uznany z definicji za ważniejszy.

Zdaniem sądu przeprowadzone przez organy podatkowe postępowanie doprowadziło do prawidłowego określenia stanu faktycznego sprawy, w szczególności w sposób prawidłowy dokonano oceny sytuacji majątkowej skarżącego.

Nie bez znaczenia dla podjętego przez organy orzeczenia pozostaje również fakt, iż jak słusznie zauważył organ – podatek od towarów i usług (którego dotyczy wniosek o umorzenie) jest podatkiem specyficznym i skonstruowanym w taki sposób, że faktycznie płaci go odbiorca towaru lub usługi.

Sam podatnik jest natomiast obowiązany jedynie do jego odprowadzenia na właściwy rachunek urzędu skarbowego, gdyż nie jest on przychodem firmy prowadzącej działalność gospodarczą.

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wlkp. z 21 stycznia 2010 r., (I SA/Go 453/09)[/b]

[srodtytul] Jaki jest problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Sądy i trybunały
Adam Bodnar ogłosił, co dalej z neosędziami. Reforma już w październiku?
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce