Kiedy radny nie może być w spółce

Radny wspólnik spółki jawnej, która korzysta z mienia komunalnego, straci mandat nawet w sytuacji ograniczenia w umowie spółki lub odrębnej uchwale jego prawa do reprezentacji i prowadzenia spraw spółki

Aktualizacja: 05.02.2009 06:15 Publikacja: 05.02.2009 06:09

[b]Tak orzekł 8 stycznia 2009 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie (II SA/Ol 914/08),[/b] rozpatrując sprawę radnego J. T., będącego jednocześnie wspólnikiem spółki jawnej, która na podstawie zawieranych corocznie umów poddzierżawia grunt z przeznaczeniem na ogródek letni przynależny do prowadzonej przez spółkę restauracji. Grunt ten stanowi własność gminy.

Teren ten został wydzierżawiony przez gminę przedsiębiorcy PPHU, który posiada zgodę prezydenta miasta na dalsze jego poddzierżawienie. I to właśnie od tego przedsiębiorcy spółka J.T. poddzierżawia nieruchomość.

[srodtytul]W ocenie sądu[/srodtytul]

W kontekście przedstawionego stanu faktycznego radny jako wspólnik spółki jawnej prowadzi działalność z wykorzystaniem mienia komunalnego. Natomiast zakaz prowadzenia działalności gospodarczej z wykorzystaniem takiego mienia wynikający z art. 24f [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=163433]ustawy o samorządzie gminnym[/link] dotyczy wszelkich jej form. Również prowadzenia spółki jawnej jako jej wspólnik.

[wyimek]3 miesiące od dnia złożenia ślubowania ma radny na zaprzestanie działalności, której łączenie z mandatem jest zabronione[/wyimek]

Wprawdzie spółka jawna jako ułomna osoba prawna może we własnym imieniu nabywać prawa i zobowiązania, jednakże należy zwrócić tu uwagę na takie regulacje prawne dotyczące spółki jawnej, jak art. 39 kodeksu spółek handlowych, według którego każdy wspólnik ma prawo i obowiązek prowadzenia spraw spółki i każdy wspólnik może bez uprzedniej uchwały wspólników prowadzić sprawy nieprzekraczające zakresu zwykłych czynności spółki. Natomiast zgodnie z art. 29 k.s.h. każdy wspólnik ma prawo reprezentować spółkę i dotyczy to wszystkich czynności sądowych i pozasądowych. Możliwe są pewne ograniczenia, a nawet wyłączenia w zakresie prowadzenia spraw spółki i jej reprezentacji.

[srodtytul]Z analizy umowy spółki wynika[/srodtytul]

Spółka ma dwóch wspólników. Obaj mają podobny wpływ na jej funkcjonowanie, o czym świadczy ta sama kwota wkładu do spółki oraz identyczne kompetencje w zakresie jej reprezentowania. Obaj partycypują w identycznych proporcjach zarówno w zyskach, jak i stratach. Nie ulega więc wątpliwości, że mają też równorzędny i duży wpływ na funkcjonowanie i kierowanie spółką oraz prowadzenie jej spraw. Nie bez znaczenia dla istotnego wpływu na przedmiotową spółkę jest też niewielka liczba wspólników w spółce. Te regulacje umowne potwierdzają tylko realny wpływ radnego J.T. jako wspólnika spółki na jej funkcjonowanie, potwierdzając tym samym prowadzenie przez niego działalności gospodarczej na własny rachunek w wybranej przez niego formie działalności gospodarczej, czyli spółce jawnej. Zaznaczyć również trzeba, że umowa tej spółki nie przewiduje żadnych ograniczeń, o których mowa w art. 39 kodeksu. Jednak zdaniem sądu nie ma to dla sprawy znaczenia.

– Nawet gdyby takie istniały, to trudno byłoby uznać za dopuszczalne takie wyłączenie z działalności spółki jednego ze wspólników, które powodowałoby, że nie korzystałby on z mienia gminy.

[srodtytul]Takie same zasady dla wszystkich[/srodtytul]

Należy zatem jeszcze raz podkreślić, że [b]prowadzenie działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia gminy, także wtedy gdy działalność taka jest prowadzona w formie spółki jawnej, przez wspólnika tej spółki jest niedopuszczalne.[/b]

Za taką wykładnią art. 24f [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=163433]ustawy o samorządzie gminnym[/link] przemawia dodatkowo taki argument, że przyjęcie innej koncepcji prowadziłoby do sytuacji, w której zakaz, określony tym przepisem, zależałby od formy prowadzenia działalności gospodarczej.

W takim przypadku radny prowadzący jednoosobowe przedsiębiorstwo objęty by został zakazem omawianego przepisu, natomiast radny prowadzący działalność w formie spółki jawnej (jako jej wspólnik) uniknąłby ograniczenia wynikającego z przepisów ustawy o samorządzie gminnym.

[ramka][b]GPP>uwaga [/b]

Wypełnienie dyspozycji art. 24f ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym nie jest uzależnione od tego, czy z prowadzenia, zarządzania lub bycia przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności radny uzyskuje dochód czy inne osobiste korzyści, czy też nie.[/ramka]

Sądy i trybunały
Adam Bodnar ogłosił, co dalej z neosędziami. Reforma już w październiku?
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce