VAT:premia pieniężna to nie rabat

Przedsiębiorca ma swobodę określania sposobów motywacji kontrahentów. Jeśli wybrał premię pieniężną, organ podatkowy nie może uznać jej za rabat i żądać obniżenia podstawy opodatkowania VAT

Publikacja: 29.03.2011 04:57

VAT:premia pieniężna to nie rabat

Foto: Fotorzepa, Michał Walczak Michał Walczak

Naczelny Sąd Administracyjny 24 marca 2011 r. (I FSK 432/10)

uwzględnił skargę kasacyjną spółki, która nie zgadzała się z podatkową oceną jej systemu motywacyjnego.

NSA potwierdził, że premie pieniężne dla klientów nie są rabatami i nie wymagają obniżenia podstawy opodatkowania VAT.

Sens ekonomiczny premii pieniężnych i rabatu jest taki sam, ale ich sens prawny jest różny – tłumaczył sędzia NSA Janusz Zubrzycki. Premia to nagroda za satysfakcjonującą współpracę i choć powoduje przysporzenie jak rabat, nie można ich utożsamiać.

W ocenie NSA przedsiębiorca ma pełną swobodę określania sposobów motywacji kontrahentów. Może to być zarówno premia pieniężna, jak i rabat. Od podatnika zależy, co wybierze. Organ podatkowy nie może z jednej czynności prawnej wywodzić innych skutków. Uznanie, że premia jest rabatem, nakłada na podatnika obowiązek skorygowania podstaw opodatkowania przy poszczególnych dostawach i w konsekwencji obniżenie podatku.

Jak zauważył sędzia Zubrzycki, udzielenie rabatu jest powiązane z konkretną dostawą. Do końca 2010 r. podatnicy nie mieli możliwości dokonania zbiorczej korekty i stosowanie rabatów wiązało się z przeprowadzeniem czasochłonnej i pracochłonnej procedury. Zbiorowa korekta, której nie trzeba wiązać z konkretnymi dostawami, obowiązuje dopiero od tego roku. Nie może więc dziwić, że podatnicy zamiast rabatów stosowali premie. Z tych względów w ocenie NSA o tym, czy coś jest rabatem, który nakłada obowiązek obniżenia podstawy opodatkowania, czy też premią pieniężną, przy której takiej konieczności nie ma, decyduje wybrana przez podatnika strategia motywacyjna, a nie organ podatkowy.

Skarżąca spółka to grupa zakupowo-sprzedażowa, która zrzesza małe i średnie firmy handlujące materiałami budowlanymi. W umowach z dostawcami stosuje premie pieniężne. Ich udzielenie jest uzależnione m.in. od pułapu obrotów czy terminowych płatności. Spółka zapytała, czy w takiej sytuacji dochodzi do świadczenia usług. Fiskus odpowiedział, że spółka w ogóle nie stosuje premii. Jest to rabat obniżający wartość konkretnych dostaw, więc trzeba korygować podstawę opodatkowania.

Sąd I instancji podzielił ten pogląd, ale NSA przyznał rację spółce. Wyrok jest prawomocny.

Czytaj też:

Zobacz więcej:

» VAT i akcyza » VAT » Co i jak podlega opodatkowaniu » Premie i bonusy

Naczelny Sąd Administracyjny 24 marca 2011 r. (I FSK 432/10)

uwzględnił skargę kasacyjną spółki, która nie zgadzała się z podatkową oceną jej systemu motywacyjnego.

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Sądy i trybunały
Adam Bodnar ogłosił, co dalej z neosędziami. Reforma już w październiku?
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce