Radosław Pacud: Euro a starzejące się społeczeństwo i dług emerytalny

Przyjęcie euro w odpowiednim momencie jest istotne dla bezpieczeństwa państwa, ekspansji największych przedsiębiorstw, ale co istotne także dla finansów publicznych, w tym zdolności ZUS i państwa do wypłaty świadczeń emerytalnych.

Aktualizacja: 02.02.2020 10:06 Publikacja: 02.02.2020 00:01

Radosław Pacud: Euro a starzejące się społeczeństwo i dług emerytalny

Foto: Adobe Stock

Przestawiona przez prof. Alojzego Nowaka oraz dr. Grzegorza Tchorka opinia ("Nie bójmy się dyskutować o przyjęciu euro", Rzeczpospolita, 10 października 2019), iż nie należy się obawiać dyskusji o przyjęciu Euro, może być już dla niektórych niepotrzebna, bo dopuszczająca taką ewentualność, której w ogóle nie należy rozpatrywać. Naukowcy i eksperci muszą do tego podchodzić jednak racjonalnie, zastanowić się na przedstawioną szerzej przez autorów argumentacją, a także rozważać inne za i przeciw. Zgoda, że nie potrzebujemy licytacji na daty wejścia Euro, ale ustalenia warunków kwalifikacji opłacalności oraz koniecznych reform. Inaczej możemy nie zauważyć czasu, gdy przyjęcie Euro będzie korzystne dla Polski, a odkładanie tego momentu stawać się będzie źródłem ewentualnych strat. Pracując nad bilansem korzyści i strat potrzeba uwzględnić kluczowe wyzwania, przed którymi znajduje się państwo - zarządzanie długiem emerytalnym oraz oddziaływanie na bazę ekonomiczną zapewniającą utrzymanie oraz zdolność konkurencyjną przedsiębiorstw oraz starzejącego się społeczeństwa (gwałtowny wzrost liczby emerytów po 2020 r.).

Pozostało 93% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Opinie Prawne
Tomasz Siemiątkowski: Szkodliwa nadregulacja w sprawie cyberbezpieczeństwa
Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Czy wolne w Wigilię ma sens? Biznes wcale nie musi na tym stracić
Opinie Prawne
Robert Gwiazdowski: Awantura o składki. Dlaczego Janusz zapłaci, a Johanes już nie?
Opinie Prawne
Łukasz Guza: Trzy wnioski po rządowych zmianach składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Rząd wypuszcza więźniów. Czy to rozsądne?