Skuteczność egzekucji od lat kształtuje się na zasadniczo niezmiennym, niskim poziomie. Ze zgłoszonych wierzytelności rokrocznie udaje się zaspokoić mniej niż 20 proc. ich wysokości (dane z Ministerstwa Sprawiedliwości sprzed zasadniczych zmian z początku 2019 r.). Można więc powiedzieć, że cztery na pięć egzekucji kończy się niepowodzeniem, bo dłużnicy nie mają majątku pozwalającego na zaspokojenie wierzyciela. Jeśli wziąć jeszcze pod uwagę, że do komorników kierowano w ciągu ostatnich lat średniorocznie 5–8 mln wniosków egzekucyjnych (co wynika z raportów ministerialnych), to teza o powszechnej niewypłacalności polskich dłużników nie wydaje się przesadzona.
Czytaj także: Kiedy egzekucja majątku podatnika jest nielegalna
Wzgląd na te statystyki wywołuje dalsze, jak najbardziej zasadne pytanie o powody tak drastycznych dysproporcji w odzysku i niezaspokojeniu wierzytelności. Tutaj próby odpowiedzi mogą być wyłącznie intuicyjne.
Niewypłacalność chciana i niechciana
W grupie dłużników nieściągalnych znajdują się rzecz jasna ci, których dług powstał, gdy byli już niewypłacalni (np. z powodu zobowiązań deliktowych niepowiązanych z uzyskaniem przez dłużnika ekwiwalentu). U innych niewypłacalność wystąpiła zasadniczo dopiero po powstaniu wierzytelności. Tu na zachwianie wypłacalności mogło wpłynąć powiększanie się długu wraz upływem czasu (wskutek oprocentowania), aż do przekroczenia progu wypłacalności i niekiedy lawinowego później powstawania kolejnych zobowiązań, lub też naturalnej utraty wartości majątku przy przynajmniej niemalejącym zadłużeniu. Jakaś część tych przypadków mogła się też wiązać z wystąpieniem zdarzeń nadzwyczajnych powodujących losowe uszczerbki w majątkach lub nawet ich całkowitą utratę.
W tym zbiorze istnieje jednak grupa dłużników, która staje się niewypłacalna z przyczyn całkowicie zależnych od ich świadomych działań podejmowanych w obrocie prawnym. Niewypłacalność ta skorelowana jest bardzo często z korzyścią osoby trzeciej, która to korzyść wcześniej wchodziła do majątku dłużnika. Można więc uznać, że gdyby składnik ten znajdował się nadal u dłużnika, posłużyłby do zaspokojenia wierzyciela. Ten krótki opis wyraża w istocie to, co w prawie cywilnym zwykło się określać „pokrzywdzeniem wierzyciela" na skutek doprowadzenia przez dłużnika do swojej niewypłacalności. Jeżeli dłużnik i osoba trzecia świadomie krzywdzili wierzyciela, ten może domagać się uznania transferu majątku za bezskuteczny wobec niego, a potem żądać zaspokojenia z przedmiotu, który wyszedł z majątku dłużnika (lub też do niego nie wszedł). Opisane uprawnienie wierzyciela jest istotą przeciwdziałania nielojalnym zachowaniom dłużników określanym tradycyjnie jako skarga pauliańska.