Aktualizacja: 28.04.2020 14:26 Publikacja: 01.05.2020 00:01
Foto: AdobeStock
Nikogo nie trzeba już dzisiaj przekonywać, że prawo spadkowe jest ważnym instrumentem zabezpieczania majątku na wypadek śmierci spadkodawcy. Praktyczna doniosłość przepisów księgi czwartej kodeksu cywilnego (prawo spadkowe) potwierdzana i weryfikowana jest coraz śmielej na wokandach sądowych. Trudno przeoczyć, że spraw tego rodzaju jest dzisiaj wielekroć więcej niż jeszcze przed kilku laty. Nie mówiąc już o stanie niemal kompletnej „hibernacji" i braku zainteresowania prawem spadkowym przed 1990 r. Wtedy owocującym niemal zupełnym brakiem sporów sądowych o spadki.
Sądy rodzinne nie są w stanie realizować ciążących na nich zadań z zakresu ochrony dzieci. W porównaniu z systemami obcymi, w których niezmienną zasadą są szerokie kompetencje wyspecjalizowanych służb socjalnych, realizowany przez sądy polskie system opieki nad małoletnimi obnaża jego dramatyczną niewydolność.
Chęć osiągnięcia sukcesu za wszelką cenę nie powinna przeważać nad racjonalnością działań prokuratury. Może być to bowiem kosztowne dla oskarżonych i podatników oraz nie mieć nic wspólnego ze sprawiedliwością.
Pierwsze deregulacje próbował robić Ronald Reagan. Donald Trump też już raz próbował. Jego dekret z 2017 roku wymagał, aby każda agencja planująca ogłoszenie nowych regulacji proponowała uchylenie co najmniej dwóch wcześniejszych. Jak pójdzie tym razem Elonowi Muskowi?
Po kryzysie w sądach i prokuraturze przyszedł czas na policję. Lekiem na zapaść kadrową ma być obniżanie standardów przyjmowania do służby. Czy dobrze na tym wyjdziemy?
Samochód elektryczny znakomicie współpracuje z instalacją fotowoltaiczną, a uzupełnianie energii w akumulatorze przy pomocy domowych ładowarek jest nie tylko wygodne i tanie, ale też ekologiczne i przewidywalne.
Jesteśmy w zupełnie innej rzeczywistości cywilizacyjnej niż w latach 90. Zaostrzające się starcie kulturowe sprawiło, że o powrocie do kompromisu aborcyjnego można zapomnieć.
Przeciąganie sprawy może być uzasadnione, gdy np. wartość dzielonego majątku się zmienia, ale sąd może w pewnym momencie powiedzieć „dość”. To wnioski z najnowszego postanowienia Sądu Najwyższego.
Przekazywanie firm i majątku w spadku i sprawy dziedziczenia to sprawy, które wymagają nie tylko starannego planowania, ale także znajomości szczegółowych przepisów podatkowych. W poniedziałek 18 listopada zapraszamy na bezpłatny webinar „Sukcesja – rodzinne sprawy majątkowe” poświęcony właśnie tym kwestiom prowadzony przez ekspertów "Rzeczpospolitej".
Śmierć bliskiej osoby wiąże się z koniecznością uregulowania spraw związanych z dziedziczeniem. Spadkobiercy mają możliwość złożenia wniosku o stwierdzenie nabycia spadku do sądu. W ten sposób mogą potwierdzić swoje prawa do majątku po zmarłym.
Wydziedziczenie jest instytucją prawa spadkowego, w wyniku której spadkobierca zostaje pozbawiony korzyści wynikających z dziedziczenia, w tym prawa do zachowku. Kodeks cywilny wymaga jednak konkretnych zapisów w testamencie.
Przepisy wprowadzające ustawę o związkach partnerskich przewidują nowelizację 230 aktów, w tym kodeksu cywilnego. Chodzi m.in. o dziedziczenie, zarówno ustawowe, jak i testamentowe.
Na pozycję firmy trzeba pracować latami, a można ją stracić w krótkim czasie. Wystarczy kilka nierozważnych decyzji, spowodowanych rodzinnymi konfliktami.
Sukcesja nieprzemyślana oznacza problemy. Bardzo często doprowadza do upadku firmy. Spadkobiercy pozostają z długami spadkowymi, pracownicy tracą miejsca pracy, wierzyciele nie odzyskują należności. Polskie prawo przewiduje sposoby, by temu zapobiec.
Podział spadku w rodzinie często wzbudza napięcia i konflikty. Istnieje wiele sposobów na przeprowadzenie tego procesu w sposób harmonijny i zgodny, unikając niepotrzebnych sporów. Jak tego dokonać?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas