Niejasne oblicze uprawnienia wojewody

Powstała dość niejasna sytuacja, w której kategorycznie brzmiący przepis o zatwierdzaniu przez wojewodę regulaminów urzędów obsługujących organy rządowej administracji zespolonej znajduje swoje zastosowanie tylko w odniesieniu do niewielkiej ich liczby

Aktualizacja: 26.01.2011 11:04 Publikacja: 26.01.2011 10:04

Certyfikat - Pisz u nas, zbieraj punkty

Certyfikat - Pisz u nas, zbieraj punkty

Foto: rp.pl

Okazuje się bowiem, że w zdecydowanej większości odrębne ustawy przewidują określanie wewnętrznej ich organizacji przez naczelne lub centralne organy administracji rządowej co powoduje, że akt ich zatwierdzania przez wojewodę ma częstokroć wymiar formalny bądź też daje wojewodzie wyłącznie uprawnienie opiniodawcze.

Na użytek tych wywodów można przyjąć formułę, że art. 53 ust. 2 i 4 [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Ustawy/2009/DU2009Nr%2031poz%20206.asp]ustawy o wojewodzie i administracji rządowej w województwie [/link]regulują ogólne zasady jej funkcjonowania.

Wskazywać na to może treść art. 5 tejże ustawy odsyłającego w kwestii m. in zasad organizacji tych organów do „ odrębnych ustaw”. To wskazywać może na pierwszeństwo uregulowań ustrojowych dotyczących poszczególnych organów i tylko gdy milczą one w tej kwestii zastosowanie znajdzie art. 53 ust. 4 ustawy o wojewodzie.

[srodtytul] Co się zmieniło[/srodtytul]

Jak wiadomo 1 kwietnia 2009 r weszła w życie ustawa o wojewodzie i administracji rządowej w województwie .

Reformując ten fragment administracji publicznej założyła instytucjonalne wzmocnienie pozycji wojewody.

[ramka][b]Zgodnie z jej art. 3 wojewoda jest więc: [/b]

1) przedstawicielem Rady Ministrów w województwie; 

2) zwierzchnikiem rządowej administracji zespolonej w województwie; 

3) organem rządowej administracji zespolonej w województwie; 

4) organem nadzoru nad działalnością jednostek samorządu terytorialnego i ich związków pod względem legalności, z zastrzeżeniem ust. 2; 

5) organem administracji rządowej w województwie, do którego właściwości należą wszystkie sprawy z zakresu administracji rządowej w województwie niezastrzeżone w odrębnych ustawach do właściwości innych organów tej administracji; 

6) reprezentantem Skarbu Państwa, w zakresie i na zasadach określonych w odrębnych ustawach; 

7) organem wyższego stopnia w rozumieniu kodeksu postępowania administracyjnego.[/ramka]

Względem organów centralnych pozycja wojewody została zbudowana na zasadzie braku konkurencyjności zarządzania terytorialnego i resortowego.

Jak wiadomo zadania administracji rządowej w województwie wykonują – poza wojewodą - także  organy rządowej administracji zespolonej , w tym kierownicy zespolonych służb, inspekcji i straży jak również  organy niezespolonej administracji rządowej a także jednostki samorządu terytorialnego i ich związki,starosta jak i inne podmioty jeżeli wykonywanie zadań administracji rządowej wynika z odrębnych ustaw lub z zawartego porozumienia. 

Można powiedzieć, że tym samym potwierdzona została koncepcja administracji zespolonej jako jednolitej organizacji opartej na hierarchicznym podporządkowaniu wojewodzie uzupełnieniem której są organy administracji niezespolonej i urzędy ich obsługujące podporządkowane właściwym ministrom.

Wojewoda jest zwierzchnikiem zespolonej administracji rządowej na obszarze województwa i z mocy takiego swego umocowania kieruje nią i koordynuje jej działalność, kontroluje, zapewnia warunki do jej skutecznego działania ale i ponosi - także polityczną - odpowiedzialność za rezultaty działania. Kierownicy zespolonych służb, inspekcji i straży wykonują swoje zadania i kompetencje przy pomocy urzędu wojewódzkiego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej (art. 51, 53 ust. 1).

Natomiast jeśli chodzi o zasady organizacji, funkcjonowania i zakres zadań tych organów to określają je odrębne ustawy. Organizację oraz tryb pracy urzędu wojewódzkiego określa ustalony przez wojewodę w drodze zarządzenia regulamin.

Gdy natomiast chodzi o urzędy obsługujące kierowników administracji zespolonej to ich regulaminy podlegają przez wojewodę zatwierdzeniu .

[srodtytul]Jednostki organizacyjne zespolonych służb, inspekcji i straży wojewódzkich[/srodtytul]

[b]Rządową administrację zespoloną na szczeblu województwa tworzą :[/b]

- Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej;

- Komenda Wojewódzka Policji;

- Kuratorium Oświaty;

- Wojewódzki Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych;

- Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny;

- Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa;

- Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska;

- Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej;

- Wojewódzki Inspektorat Weterynarii;

- Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków;

- Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego;

- Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego;

- Wojewódzki Inspektor Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego;

- Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna;

[b]Ich organami są – odpowiednio:[/b]

- Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej;

- Komendant Wojewódzki Policji;

- Kurator Oświaty;

- Wojewódzki Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno - Spożywczych;

- Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny;

- Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa;

- Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska;

- Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej;

- Wojewódzki Lekarz Weterynarii;

- Wojewódzki Konserwator Zabytków;

- Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego;

- Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego;

- Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny;

- Wojewódzki Inspektor Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego.

Każda z wymienionych wyżej służb dysponuje sobie właściwym instrumentarium prawno-organizacyjnym dla realizacji postawionych zadań co jednak nie zmienia faktu, że pozostają one pod zwierzchnictwem wojewody.

I tak [b]wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego[/b] powołuje i odwołuje wojewoda, za zgodą Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Swoje zadania wykonuje on przy pomocy wojewódzkiego inspektoratu nadzoru budowlanego, którego organizację określa regulamin ustalony przez wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego i zatwierdzony przez wojewodę.

[b]Kuratora oświaty[/b] powołuje i odwołuje wojewoda, za zgodą ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania. Wykonuje on swoje zadania i kompetencje przy pomocy kuratorium oświaty, które jest państwową jednostką budżetową.

Szczegółową organizację oraz tryb pracy kuratorium, określa regulamin kuratorium ustalony przez kuratora oświaty i zatwierdzony przez wojewodę w realiach prawnych stosownego rozporządzenia ministra edukacji narodowej

[b]Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych[/b], podlega ministrowi właściwemu do spraw rynków rolnych. W jej skład wchodzą Główny Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych oraz wojewódzkie inspektoraty jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych.

[b]Wojewódzkim inspektoratem[/b] kieruje inspektor a minister właściwy do spraw rynków rolnych został upoważniony ustawowo do określenia w drodze rozporządzenia, szczegółowych zasad organizacji Inspekcji. Nie ma w nim mowy o konieczności tworzenia regulaminu organizacyjnego.

Zadania Inspekcji Handlowej na szczeblu wojewódzkim wojewoda wykonuje przy pomocy wojewódzkiego inspektora inspekcji handlowej, jako kierownika Wojewódzkiej Inspekcji Handlowej. Jest on powoływany i odwoływany przez wojewodę za zgodą Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. [b] Wojewódzki inspektor [/b]kieruje działalnością wojewódzkiego inspektoratu inspekcji handlowej, który jest jednostką budżetową. Szczegółową organizację wojewódzkiego inspektoratu określa regulamin organizacyjny ustalany przez wojewódzkiego inspektora i zatwierdzany przez wojewodę w ramach upoważnienia wynikającego z rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów.

Wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa powołuje i odwołuje wojewoda, za zgodą Głównego Inspektora .Swe zadania wykonuje na obszarze województwa, przy pomocy wojewódzkiego inspektoratu ochrony roślin i nasiennictwa, który jest jednostka budżetową.

Szczegółową organizację tak rozumianego wojewódzkiego inspektoratu określa regulamin organizacyjny ustalany przez wojewódzkiego inspektora , zaopiniowany przez Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa i zatwierdzany przez wojewodę w ramach umocowania z par.6 rozporządzenia wykonawczego ministra właściwego do spraw rolnictwa.

[b] Wojewódzki lekarz weterynarii[/b] wykonuje swoje zadania przy pomocy wojewódzkiego inspektoratu weterynarii, którego jest kierownikiem. Szczegółowy zakres zadań oraz tryb pracy wojewódzkich inspektoratów weterynarii określa regulamin organizacyjny ustalony przez wojewódzkiego lekarza weterynarii w trybie zarządzenia ministra właściwego do spraw rolnictwa , które jednak nie zawiera jakiejkolwiek regulacji o roli wojewody nie tylko w tworzeniu tego dokumentu ale i jego zatwierdzaniu.

[b]Wojewódzki konserwator zabytków[/b] kieruje wojewódzkim urzędem ochrony zabytków, działając przy tym na podstawie regulaminu nadanego na swój wniosek przez wojewodę.Zadania Państwowej Inspekcji Sanitarnej na terenie województwa wykonuje   państwowy wojewódzki inspektor sanitarny. Jako organ rządowej administracji zespolonej kieruje działalnością wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej.  

Wojewoda ma w stosunku do wojewódzkiej ale i powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej uprawnienia organu założycielskiego w rozumieniu przepisów o zakładach opieki zdrowotnej skutkiem czego nadaje stacji sanitarno-epidemiologicznej statut określając jej ustrój organizacyjny oraz inne sprawy dotyczące funkcjonowania a nieuregulowane w ustawie.

Ustawowo określone zadania [b]Inspekcji Ochrony Środowiska[/b] na szczeblu województwa wykonuje wojewoda przy pomocy wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska jako kierownika wojewódzkiej inspekcji ochrony środowiska .

Tym samym wojewódzki inspektor ochrony środowiska wykonuje swe zadania i kompetencje w imieniu wojewody, jest przez wojewodę powoływany i odwoływany z tym, że za zgodą Głównego Inspektora Ochrony Środowiska.

Zasady organizacji wojewódzkiego inspektoratu określone zostały [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Rozporzadzenia/1999/DU1999Nr%20%203poz%20%2021.asp]rozporządzeniem Ministra ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa[/link].

Zgodnie z jego § 6 szczegółową organizację wojewódzkiego inspektoratu określa regulamin organizacyjny opracowany przez wojewódzkiego inspektora i zatwierdzony przez wojewodę w porozumieniu z Głównym Inspektorem Ochrony Środowiska. Zadania Inspekcji Transportu Drogowego na szczeblu wojewódzkim wykonuje wojewoda działający za pośrednictwem wojewódzkiego inspektora transportu drogowego jako kierownika wojewódzkiej inspekcji transportu drogowego.

Zasady organizacji wojewódzkich inspektoratów transportu drogowego zostały określone rozporządzeniem Ministra Transportu, zgodnie z którym szczegółową organizację wojewódzkiego inspektoratu określa regulamin organizacyjny ustalany przez wojewódzkiego inspektora i zatwierdzany przez wojewodę, po zaopiniowaniu przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego.

[b] Zadania Inspekcji Farmaceutycznej[/b] na terenie województwa wykonuje wojewoda przy pomocy wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego jako kierownika wojewódzkiej inspekcji farmaceutycznej. Wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego, powołuje i odwołuje wojewoda, za zgodą Głównego Inspektora Farmaceutycznego. O ile organizację Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego określa statut nadawany przez ministra właściwego do spraw zdrowia w drodze rozporządzenia to jeśli chodzi o organizację wojewódzkiego inspektoratu farmaceutycznego ustawa na ten temat milczy.

W myśl art. 6a ust. 2 ustawy [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Ustawy/2005/DU2005Nr240poz2027.asp]Prawo geodezyjne i kartograficzne[/link], wojewódzki inspektor nadzoru geodezyjnego i kartograficznego wykonuje w imieniu wojewody zadania i kompetencje Służby Geodezyjnej i Kartograficznej określone w ustawie i przepisach odrębnych. Powołuje go i odwołuje wojewoda, za zgodą Głównego Geodety Kraju. Jeśli chodzi o szczegółowa organizację wojewódzkiej inspekcji nadzoru geodezyjnego i kartograficznego to ustawa na ten temat milczy.

W odniesieniu do[b] Państwowej Straży Pożarnej[/b] obowiązująca ustawa pragmatyczna uregulowała kwestię organizacji komendy wojewódzkiej w art. 13 a ust.3. W myśl jego brzmienia regulamin organizacyjny komendy wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej jest ustalany przez komendanta wojewódzkiego i zatwierdzany przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, po zasięgnięciu opinii wojewody.

Na temat charakteru prawnego owej opinii ustawa milczy stąd nie będzie nieuprawniony wniosek, że nie jest ona wiążąca jakkolwiek ze względów pragmatycznych powinna być brana pod uwagę. W takim trybie ustalony regulamin nie stanowi części regulaminu organizacyjnego urzędu wojewódzkiego.

Z punktu widzenia jego – regulaminu - tworzenia autorem w zakresie zawartości jest bezsprzecznie komendant wojewódzki co nie oznacza niczym nieskrępowanej swobody w tym zakresie.

Otóż komendanta wojewódzkiego PSP wiąże  [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Rozporzadzenia/2006/DU2006Nr143poz1037.htm]rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z dnia 26 lipca 2006 r w sprawie ramowej organizacji komendy wojewódzkiej i powiatowej [/link](miejskiej) Państwowej Straży Pożarnej. Tak sporządzony dokument – co wymaga tu podkreślenia - nie jest projektem lecz ostatecznie ukształtowanym regulaminem, którego taki status winien znaleźć swoje formalne odzwierciedlenie w akcie prawnym /decyzji / komendanta wojewódzkiego. Ustawa nic nie mówi kto – komendant wojewódzki czy komendant główny - inicjuje wydanie przez wojewodę opinii w sprawie regulaminu jednakże trzeba przyjąć, iż to do komendanta wojewódzkiego PSP należy inicjatywa w tym względzie.

Jakkolwiek wojewódzkie organy Policji - co zresztą w świetle także art. 6 ust.1 pkt.1 [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Ustawy/2007/DU2007Nr%2043poz%20277.asp]ustawy z 6 kwietnia 1990 r o Policji[/link] nie może budzić wątpliwości- należą do zespolonej administracji rządowej w województwie to jednak w kwestii ich organizacji i zakresu działania mają zastosowanie jej przepisy a w szczególności art. 7 ust.1 i 4 .

Tak jak w przypadku Państwowej Straży Pożarnej regulamin komendy wojewódzkiej Policji nie stanowi części regulaminu urzędu wojewódzkiego. Ustala go komendant wojewódzki Policji w porozumieniu z właściwym sobie przełożonym, którym jest Komendant Główny Policji.

Nie ma tu mowy o jakimkolwiek udziale wojewody w tworzeniu tego dokumentu. Nie od rzeczy może być więc wniosek, że ustawa o Policji w sposób autonomiczny i całościowy reguluje kwestię nie tylko ustalania treści regulaminów komend wszystkich szczebli ale i prawnego ich obowiązywania bez jakiejkolwiek udziału wojewody.

[srodtytul]Co na pewno zatwierdza wojewoda?[/srodtytul]

[b]Zatwierdzić / zatwierdzać/ [/b] to według słownika języka polskiego (PWN)

«nadać czemuś moc prawną lub uczynić coś obowiązującym». To świadczyć musi , że uprawnienia wojewody nie można traktować jako dekoracyjnego bowiem łączą się z nim jednoznaczne skutki prawne w zakresie obowiązywania danego aktu w przestrzeni publicznej.

Z tym łączy się konieczność precyzyjnego określenia kręgu podmiotów,których regulaminy podlegają zatwierdzaniu.

Z przedstawionej wyżej - z konieczności dość lakonicznej -prezentacji ustrojowej zespolonej administracji rządowej szczebla wojewódzkiego wynika, że bezsprzecznie podlegają zatwierdzeniu przez wojewodę regulaminy:

- wojewódzkiego inspektoratu nadzoru budowlanego;

- kuratorium oświaty;

- wojewódzkiego inspektoratu inspekcji handlowej;

- wojewódzkiego inspektoratu ochrony roślin i nasiennictwa;

- wojewódzkiej inspekcji ochrony środowiska;

- wojewódzkiej inspekcji transportu drogowego;Wymaga to podjęcia próby wyjaśnienia charakteru prawnego owego "zatwierdzenia" jak i jego proceduralnej formuły.

Można najpierw próbować bronić tezy, że jest to wojewody uprawnienie organizacyjne zabezpieczające jego władcze oddziaływanie jako zwierzchnika terytorialnego na struktury organizacyjne urzędów obsługujących organy rządowej administracji zespolonej.

Jednakże przez fakt, że stosowne przepisy dotyczące wymienionych urzędów ustalenie treści regulaminu przekazują całkowicie w gestię ich organu powodują to, że Wojewoda nie ma ustawowej kompetencji wpływania na jego treść.

Nie jest więc ono -zatwierdzenie- stanowiskiem o charakterze merytorycznym, rozstrzygającym jakiekolwiek kwestie ale jeśli już to jedynie akceptującym przeprowadzoną procedurę w tym przedmiocie.

Powstać może pytanie, czy wojewoda może odmówić w tych realiach prawnych zatwierdzenia regulaminu danego urzędu obsługującego organ administracji zespolonej jeśli ma wątpliwości co do jego treści.

Na tak postawione pytanie w mojej ocenie trzeba udzielić odpowiedzi przeczącej. Przede wszystkim należy raz jeszcze podnieść, że taka aktywność wojewody może dotyczyć tylko spraw, w których zakresie ma wyraźnie określoną kompetencję. Skoro zatem nie może uczestniczyć w procesie tworzenia treści regulaminu , to również nie może jej – treści - negować na etapie zatwierdzania regulaminu.

Trzeba zresztą zauważyć, że ścieśniająca interpretacja przepisów określających zakres kompetencji organu leży w interesie pewności obrotu oraz jest uzasadniona względami konstytucyjnymi, jako, że kompetencji organu rozumianej jako ustawowe uprawnienie nie można się domyślać czy domniemywać.

Z praktyki legislacyjnej wynika, że jeśli ustawodawca istotnie takie uprawnienie chce dać to w tekście prawnym pisze to wyraźnie. Tak np.: art. 141a. ust 2 [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Uchwaly/2009/MP2009Nr%20%205poz%20%2047.asp]Regulaminu Sejmu[/link] - Projekt regulaminu Komisji podlega zatwierdzeniu przez Marszałka Sejmu. Marszałek Sejmu zatwierdza albo odmawia zatwierdzenia projektu w całości."; art. 24. ust.3. [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Ustawy/2000/DU2000Nr%2098poz1070.asp]ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego - Dz.U. z 2000 Nr 98, poz.1070[/link] - "Minister właściwy do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej, w drodze decyzji, zatwierdza albo odmawia zatwierdzenia umowy albo statutu towarzystwa, a także wszelkich ich zmian". ; - art. 17. ust 4. [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Ustawy/2009/DU2009Nr%2084poz%20711.asp]ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym Dz.U. z 2009, Nr 84, poz. 711[/link] / - Rada Ministrów zatwierdza albo odmawia zatwierdzenia sprawozdań, o których mowa w ust. 3, w terminie do dnia 31 sierpnia każdego roku".

Jakkolwiek ustawa z 23 stycznia 2009 roku nie określa terminu w jakim wojewoda ma dokonać zatwierdzenia regulaminu to w mojej ocenie nic nie stoi na przeszkodzie by stosować tu odpowiednio przepis art. 35 i następnych rozdziału 7 [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Ustawy/2000/DU2000Nr%2098poz1071.asp]kodeksu postępowania administracyjnego[/link].

[srodtytul]Wyłączone z zatwierdzania ?[/srodtytul]

Co do pozostałych urzędów obsługujących organy rządowej administracji zespolonej omawiane uprawnienie wojewody może w praktyce wywoływać wątpliwości.

I tak wojewódzkiemu urzędowi ochrony zabytków wojewoda regulamin nadaje. Jeśli tak to z oczywistych względów regulamin ten nie będzie następnie przez wojewodę zatwierdzany.

Podobnie ma się rzecz w przypadku inspekcji sanitarnej – jeśli bowiem wojewoda określa wszystkie niezbędne sprawy organizacyjne poszczególnych stacji sanitarno-epidemiologicznych w nadawanym przez siebie statucie to tym samym regulamin jako taki staje się zbędny.

Zakres zadań oraz tryb pracy wojewódzkich inspektoratów weterynarii określa regulamin organizacyjny ustalony przez wojewódzkiego lekarza weterynarii w trybie

[link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Rozporzadzenia/2003/DU2003Nr%2065poz%20605.asp]Zarządzenia nr 11 ministra rolnictwa i rozwoju wsi z dnia 19 kwietnia 2004 r w sprawie organizacji wojewódzkich, powiatowych i granicznych inspektoratów weterynarii[/link]. Zarządzenie to - jak wspomniano wcześniej - milczy na temat roli wojewody w tym zakresie. Jeśli tak to można chyba zasadnie przyjąć, że zapis art. 53 ust.4 omawianej ustawy zapełnił swoistą „pustkę prawną” w tym zakresie a tym samym wojewoda uzyskał umocowanie prawne do zatwierdzania regulaminu organizacyjnego .

W przypadku inspekcji farmaceutycznej, inspekcji jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych oraz służby geodezyjno-kartograficznej właściwe im ustawy nie przewidują nawet trybu określania ich organizacji skutkiem czego nie istnieje instrumentarium umożliwiające określenie roli wojewody w tym kontekście.

Z przyczyn opisanych wcześniej wojewoda nie ma też uprawnienia do zatwierdzania regulaminu komendy wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej - jak wspomniałem - może go jedynie opiniować.W odniesieniu do regulaminu komendy wojewódzkiej Policji trzeba natomiast twierdzić, że przepisy [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Ustawy/2007/DU2007Nr%2043poz%20277.asp]ustawy o Policji[/link] dotyczące tej kwestii stanowią lex specialis w odniesieniu do regulacji zawartej w art. 53 ust.4 omawianej ustawy.

Takie stanowisko wynika z poszanowania dyrektywy derogacyjnej obowiązującej przy stosowaniu wykładni a sprowadzającej się do uznania, że przepis ogólny późniejszy nie uchyla wcześniejszego przepisu szczególnego (lex posterior generalis non derogat legi priori speciali).

Co istotne – przepis art. 7 ust.4 ustawy o Policji regulując w sposób kompleksowy procedurę tworzenia regulaminu daje podstawę do wniosku, że to komendant wojewódzki w porozumieniu z Komendantem Głównym Policji regulamin ów ustala bez jakiegokolwiek uczestnictwa wojewody.

[i]Autor był sędzią S.O., aktualnie radca prawny prowadzący Kancelarię w Gorzowie Wlkp. [/i]

[ramka] [b]Artykuł został opublikowany w ramach projektu [link=http://www.rp.pl/artykul/505002,597934_Radco-prawny--pisz-u-nas--zbieraj-punkty.html]„Pisz u nas, zbieraj punkty”[/link][/b][/ramka]

Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Wykształcenie ministry Kotuli, czyli klątwa Kwaśniewskiego
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i Suzuki Swift ponownie w gronie liderów rankingu niezawodności
Opinie Prawne
Bartczak, Trzos-Rastawiecki: Co ma WIBOR do termometru rtęciowego
Opinie Prawne
Robert Gwiazdowski: Boska łaska i niełaska
Opinie Prawne
Antoni Górski: Dokąd zmierzamy w sporze o prawo i sędziów
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Opinie Prawne
Ewa Szadkowska: Kuszenie sędziów Trybunału Konstytucyjnego
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego