Aktualizacja: 26.10.2015 08:33 Publikacja: 26.10.2015 08:33
Foto: 123RF
Rz: Weszły w życie nowe zasady dziedziczenia z tzw. dobrodziejstwem inwentarza, a więc istotne jest, co do niego wchodzi i ile jest warte. Zgodnie zaś z nowelą prawa bankowego, która wejdzie w życie 1 lipca 2016 r., bank ma udzielić spadkobiercy informacji o rachunkach zmarłego, ale spadkobierca poświadczenia nabycia spadku jeszcze w tym momencie nie ma. Czy ze sporządzeniem wykazu inwentarza ma się śpieszyć, panie rejencie?
Tomasz Kot: Z trudnościami w dotarciu do pełnej informacji o stanie spadku mieliśmy, niestety, do czynienia już w poprzednim stanie prawnym. Spadkobierca, który spadek przyjął, nie miał możliwości zwrócenia się do podmiotów takich jak banki czy inne instytucje finansowe, o informacje o jego aktywach i pasywach. Moim zdaniem spadkobierca, który spadek przyjmuje z dobrodziejstwem inwentarza, nie powinien zwlekać ze sporządzeniem wykazu inwentarza. Im więcej czasu od przyjęcia spadku upłynie, tym trudniej o rzetelne ustalenie wartości jego poszczególnych składników.
Konieczne jest aktualizowanie uprawnień organów ochrony danych osobowych, zwłaszcza w odniesieniu do nowych technologii.
Nowym prezesem Trybunału Konstytucyjnego został Bogdan Święczkowski. Sędzia z nominacji PiS będzie pełnił funkcję do 2030 r. Koalicji rządzącej trudno będzie to zmienić.
Hasła o ułatwianiu życia przedsiębiorcom zawsze dobrze brzmią w kampanii wyborczej i w exposé kolejnych premierów. Z ich realizacją zwykle jest dużo gorzej. Wykłada się na tym zadaniu także obecny rząd Donalda Tuska.
Nie marnujmy poświęcenia sędziów, którzy oparli się pokusie łatwego awansu.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Komisja Wenecka po raz drugi zakwestionowała metodę przywracania praworządności przez rząd. Zbiega się to z odejściem z TK kontrowersyjnej prezes Julii Przyłębskiej oraz wyborami jej następców.
Jeśli nie wiadomo, czy osoba powołana w testamencie do spadku, jest faktycznie spadkobiercą, to nie można uznać, że uzyskuje przychód z wynajmowanego przez wykonawcę testamentu mieszkania.
Czy prawo do wypowiedzi jest współcześnie nadużywane, czy skuteczniej tłumione?
Z naszą demokracją jest trochę jak z reprezentacją w piłkę nożną – ciągle w defensywie, a my powtarzamy: „nic się nie stało”.
Trudno uniknąć wrażenia, że kwalifikacja prawna zdarzeń z udziałem funkcjonariuszy policji może zależeć od tego, czy występują oni po stronie potencjalnych sprawców, czy też pokrzywdzonych feralnym postrzeleniem.
Niektóre pomysły na usprawnienie sądownictwa mogą prowadzić do kuriozalnych wręcz skutków.
Hasło „Ja-ro-sław! Polskę zbaw!” dobrze ilustruje kłopot części wyborców z rozróżnieniem wyborów politycznych i religijnych.
Ugody frankowe jawią się jako szalupa ratunkowa w czasie fali spraw, przytłaczają nie tylko sądy cywilne, ale chyba też wielu uczestników tych sporów.
Współcześnie SLAPP przybierają coraz bardziej agresywne, a jednocześnie zawoalowane formy. Tym większe znacznie ma więc właściwe zakresowo wdrożenie unijnej dyrektywy w tej sprawie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas