Aktualizacja: 22.01.2024 06:08 Publikacja: 19.01.2024 15:09
Przedsiębiorstwo nie może wystawiać dwóch rodzajów faktur: papierowych i elektronicznych, równocześnie. Zabrania im tego prawo, muszą się zdecydować albo na jedne, albo na drugie
Foto: Fotorzepa, Dariusz Pisarek Dariusz Pisarek
W piątek Ministerstwo Finansów ogłosiło, że Krajowy System e-Faktur, czyli wielka reforma podatkowa mająca ruszyć 1 lipca, nie wejdzie w życie w 2024 r. Kiedy wejdzie? Tego na razie nie wiemy, nie wiemy nawet, kiedy się dowiemy. Zdecydują wyniku zewnętrznego audytu. Nowoczesny system, który w założeniu miał uszczelnić obieg faktur, a w dłuższej perspektywie usprawnić od strony formalnej prowadzenie działalności gospodarczej, okazał się mieć błędy. Jak usłyszeliśmy, jego wdrożenie w połowie roku groziłoby powtórką z Polskiego Ładu, czyli nieprawdopodobnym chaosem i kłopotami firm.
Cała klasa polityczna, zamiast rozwiązywać problemy, grzęźnie w sporze coraz głębiej, a prawo, które powinno pełnić funkcję moderacyjną dla wspólnoty, stało się podnóżkiem dla polityków, którzy chłostają nim bez wyobraźni.
Poprzez innowacje, elastyczność i zrozumienie potrzeb lokalnych rynków możemy nie tylko sprostać oczekiwaniom konsumentów, ale także inspirować innych do podejmowania działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i efektywności biznesowej
Liczne ulgi w składkach oraz opłacanie ZUS od najniższej podstawy przynoszą doraźne oszczędności, ale w przyszłości zrodzą poważne konsekwencje.
W poprzednim artykule naszego autorstwa "Ściganie menedżerów spółek Skarbu Państwa – quo vadis?", który ukazał się na łamach Rzeczpospolita 27 grudnia 2024 r. opisaliśmy zagadnienie rozliczania menedżerów pracujących w Skarbie Państwa przez ich następców. Naturalnie do podjęcia tematu skłoniły nas wydarzenia bieżące. Nie tylko dostarczają nowych informacji i przemyśleń, ale też odświeżają pamięć o poprzednich "sezonach" tego serialu emitowanych w latach 2016, 2005 i wcześniejszych.
W ostatnim czasie pojawił się rządowy projekt nowelizacji ustawy o świadczeniu usług elektronicznych – projekt, który w znacznym stopniu sprowadza się do wprowadzenia cenzury internetu. Stworzenie takiego projektu, a tym bardziej jego uchwalenie przypomina jednak przysłowiową zabawę małpy z brzytwą.
Fabrycznie nowe Suzuki Vitara i S-Cross są dostępne taniej nawet o 18 tysięcy złotych. Promocja trwa do końca stycznia.
Spór o wolność słowa i mowę nienawiści jawi się jako parawan, za którym politycy, chcą ukryć swoje niecne zamiary i manipulacje.
Rozpoczęły się ferie zimowe, a wraz z nimi krajowe i zagraniczne wyjazdy na narty. Przed urlopem warto zadbać o właściwe zabezpieczenie na wypadek niespodziewanych zdarzeń.
Kierownictwo Krajowej Administracji Skarbowej poinformowało w poniedziałek o uruchomieniu aplikacji mobilnej e-Urząd Skarbowy.
Usługa Twój e-PIT pozwala na szybkie rozliczenie się z urzędem skarbowym, bez konieczności samodzielnego wypełniania formularza. Okazuje się jednak, to rozwiązanie nie zawsze się opłaca.
Ustawodawca na nowo zdefiniował budynek i budowlę. To jednak wcale nie oznacza, że teraz już wszystko jest jasne. Nowe definicje nie w każdym przypadku są bowiem jednoznaczne.
Od 1 stycznia przepisy o podatku od nieruchomości wymieniają nową kategorię budowli: obiekty przeznaczone do składowania materiałów sypkich, gazowych i płynów. Ich definicja jest na tyle pojemna, że może objąć magazyny mające formę budynków.
Zawieszenie działalności gospodarczej nie oznacza, że firma przestaje istnieć. W tym czasie czasowo ustaje jednak obowiązek opłacania składek ZUS oraz niektóre obowiązki wobec organów podatkowych.
Przeniesienie przez spółkę z o.o. i akcyjną na wspólnika prawa do dysponowania nieruchomością jako forma uregulowania zobowiązania z tytułu umorzenia udziałów czy akcji, podlega VAT. Niekiedy jednak taka czynność może korzystać ze zwolnienia od tego podatku.
Udostępnienie obiektu sportowego lub jego części zarówno na podstawie umowy, jak i na podstawie biletu wstępu może podlegać opodatkowaniu według preferencyjnej 8-proc. stawki VAT.
Przestrzenie przeznaczone na najem komercyjny w ramach działalności gospodarczej podatnika mogą być opodatkowane stawką dla budynków mieszkalnych, jeśli służą trwałemu zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych posiadacza lokalu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas