Ewa Szadkowska

Ewa Szadkowska

Szefowa działu prawo „Rzeczpospolitej”

Przyszłość wiązała z politologią, którą studiowała na Uniwersytecie Warszawskim, ale wciągnęło ją dziennikarstwo. Z mediami związana od połowy lat 90. Przez blisko dekadę reporterka sejmowa „Życia Warszawy”, później redaktorka w tygodniku „Newsweek”. Kolejne dziesięć lat zajmowała się prawem w „Dzienniku Gazecie Prawnej” – jako szefowa tygodnika „Prawnik”, portalu Prawnik.pl, a także kierowniczka działu prawnego w gazecie. Do zespołu „Rzeczpospolitej” dołączyła pod koniec 2022 r. Interesuje się polityką i filmem, ale jej konikiem są meandry rodzimego procesu legislacyjnego.

Ewa Szadkowska: Kuszenie sędziów Trybunału Konstytucyjnego

Kierując ustawę budżetową do TK, prezydent zastawił na sędziów Trybunału Konstytucyjnego pułapkę. Bo kto przy zdrowych zmysłach dobrowolnie zrezygnuje z ponad 400 tys. złotych?

Nowe regulacje dla sektora kryptowalut. Mimo zwłoki polskiego ustawodawcy

Rynek kryptoaktywów doczekał się w końcu racjonalnych ram prawnych – podkreśla w magazynie prawnym „Rzeczpospolitej” dr Adrian Rycerski z Uniwersytetu SWPS.

Ewa Szadkowska: Co poeta miał na myśli

Nawet jeśli o danej regulacji czy dokumencie wypowiedziały się już dziesiątki prawników, niekoniecznie wszystko musi być jasne i oczywiste.

Każde naruszenie prawa międzynarodowego wiąże się z odpowiedzialnością

Politykom zdarzają się nieszczęśliwe wypowiedzi, czasami wręcz głupie. Ważne, by potrafili się do tego przyznać. Możliwość wyjścia z twarzą z kompromitacji, jaką są gwarancje dla Beniamina Netanjahu, rząd wciąż ma – mówi w magazynie prawnym „Rzeczpospolitej” prof. Patrycja Grzebyk.

Jak Polska podchodzi do jurysdykcji uniwersalnej?

Polska nie tylko powinna ścigać najpoważniejsze zbrodnie prawa międzynarodowego popełnione poza jej terytorium, w tym w Ukrainie i Białorusi, lecz ma taki obowiązek – mówi w magazynie „Rzecz o prawie” prof. Hanna Kuczyńska z Polskiej Akademii Nauk.

Ewa Szadkowska: Śniadaniowa propaganda sukcesu

Spotkania przedstawicieli Ministerstwa Sprawiedliwości z mediami, w które obfitowały ostatnie dwa tygodnie, dobitnie pokazały mizerię działań ekipy uzdrawiającej wymiar sprawiedliwości. Choć chyba nie taki był ich cel.

Samorząd radców się zetatyzował, a łączenie funkcji oznacza dostatnie życie

Do działania w samorządzie radców zniechęca brak transparentności wyborów i bariery stawiane zwłaszcza kobietom, które nie chcą pracować na nazwisko dziekana czy prezesa – mówi w magazynie „Prawo dla profesjonalistów” mec. Izabela Konopacka

Ewa Szadkowska: Biznes umie liczyć, niech liczy na siebie

Hasła o ułatwianiu życia przedsiębiorcom zawsze dobrze brzmią w kampanii wyborczej i w exposé kolejnych premierów. Z ich realizacją zwykle jest dużo gorzej. Wykłada się na tym zadaniu także obecny rząd Donalda Tuska.

W tych procesach nie chodzi o wygraną. Dlaczego w Polsce SLAPPy mają się dobrze?

Jeśli chodzi o SLAPPy, świadomość sędziów i umiejętność wykorzystywania dostępnych narzędzi procesowych nie jest wysoka – mówi prof. Marlena Pecyna z UJ, adwokat, gość magazynu „Rzecz o prawie”.

Ewa Szadkowska: Władza? To nie dla kobiety

Środowisko radców prawnych konsekwentnie powierza stanowisko prezesa samorządu mężczyznom. Czy to oznacza, że kobiety się nie nadają?